Основними критеріями цього процесу є, передусім, зростання кількості релігійних організацій, числа віруючих, розширення спектру конфесійного розмаїття. Чисельність релігійних громад в області зросла на 40% і налічує нині біля 2 тис. громад різних віросповідних напрямів. Змінився соціальний, правовий статус релігії, релігійних організацій в українському суспільстві. Значно підвищився рівень довіри до церкви, релігійних організацій, до їх духовного і добродійного служіння.
За кількістю релігійних організацій Вінницька область посідає друге після Львівщини місце в державі. Найбільшу частину займає серед них Українська православна церква Московського патріархату – більше 900 громад, друга за чисельністю – Українська православна церква Київського патріархату – близько 230 громад.
Віруючим громадянам Бершадщини також створені належні умови та можливості для сповідання їх релігій. Нині в районі діє 58 релігійних громад, в тому числі Української православної церкви Московського патріархату – 37 (тобто майже в кожному населеному пункті району), УПЦ Київського патріархату – 5 (Бершадь, Флорино, Серединка, Березівка, Теофилівка), Руська православна старообрядницька церква – 1 (Бершадь, Пилипонівка), 1 римо-католицька громада (Бершадь), Українська грекокатолицька церква – 2 громади (Голдашівка, Кидрасівка), іудеї – 2 громади, християни Євангельської церкви Живого Бога – 1 громада (Джулинка), християни віри Євангельської – 2 громади (Шляхова, Джулинка), адвентисти 7-го дня – 1 громада (Бершадь), Союз євангелістів християн-баптистів – 2 громади (Джулинка, Бершадь).
За останні роки в районі збудовано кілька нових культових будівель. Наприклад, в Романівці закінчилось будівництво храму, яке тривало 4 роки, в Березівці збудовано дерев’яну споруду з ознаками гуцульської архітектури, повністю облаштовано подвір’я УПЦ МП на центральній площі міста, зараз там ще йде ремонт в середині приміщення, ремонтується церква в Тирлівці. Всі витрати ведуться за рахунок благодійних пожертвувань та меценатів, зокрема і благодійних внесків народного депутата України А.С. Матвієнка. Рівень забезпеченості релігійних організацій молитовними приміщеннями в районі сьогодні становить майже 90%.
Серед культових споруд є такі, що внесені до державного реєстру нерухомих пам’яток Вінницької області.
Це Покровська старообрядницька церква (18 ст.) в Бершаді, Михайлівська церква (1729 р.) в Баланівці, ІоанаБогословська церква (1808 р.) в Берізках-Бершадських, Церква Різдва Богородиці (19 ст.) у Війтівці, Церква святого Іоана Богослова (1767 р.) в М’якоході, Церква Різдва Богородиці (19 ст.) в Ставках, Святопокровська церква та дзвіниця (1873-1895 рр.) в Тернівці, Михайлівська церква (19 ст.) в Тирлівці, СвятоГеоргіївська церква (1873 р.) в Усті, Церква Покрова Богородиці (1884 р.) в Флорино, Лук’янівська церква (1881 р.) в Шумилово, Свято-Троїцька церква (1846 р.) в Яланці.