Fridge magnet wooden gears

«А люди колись були добрішими»

  • Подобається1Не подобається
  • 18 Серпня 2011, 20:59

Незважаючи на літню спеку, цілюще зеленогайське повітря аж бриніло пахощами трав по усьому Флорино. У видолинку, де на цілих шість кілометрів простелилася вулиця Зеленогайська, зеленіло абсолютно все. Не випадково саме дану місцину облюбували у свій час священнослужителі, заснувавши чоловічий монастир, будівлі якого виднілися зпоміж віття дерев.

Чимало може розповісти про свою малу батьківщину дев’яностотрирічна Онися Терапонівна Краснощока, яка вже найстарша тут серед жінок. Її невеличка глинобитна хатинка теж заховалася у низовині поміж зелені. у такій навіть дихається легше, ніж у міській квартирі, що теж, мабуть, додає їй віку. Останні сімнадцять років, як помер чоловік, з яким жила у парі 68 років, вона мешкає сама.

Заміж виходила зовсім молодою, хоч її суджений був від неї на шість років старший. Купили тоді цю хатину та й жили в ній. А так, як Бог не дав діток, ще коли він був живий, радилися, хто б мав доглянути їх на схилі років. І як тепер виявилося, тоді не помилилися з тією радою, бо і з його, і з її близької рідні більшість вже повмирали.

А давай пристанемо до Павла, запропонував тоді чоловік, бо він гарна людина. Вони з дружиною Марією (це дочка чоловікового брата) і доглянуть. Переписала на них і хату, і пай. Але спасибі, не забувають, що самі їдять те і мені приносять, розповіла старенька. Онися Терапонівна дуже гордилася своїми опікунами, причому краще, як дехто відгукується на старість про рідних дітей.

Хворіти їй у житті, звичайно, доводилося, але в лікарні ніколи не була. Розповідала, що натреться, бувало, обв’яжеться – ото і все лікування. Та й ніколи було тоді хворіти. Навіть, як у когось боліли зуби, у Зеленому Гаю тоді був свій «лікар» – народний. Ходила на прийом до нього і вона, як не могла вже витерпіти. Зачепить він зуб ниткою і після такого хірургічного втручання ніби вдруге на світ народжуєшся, згадує.

Як помер батько, мені було півроку, гортала вона сторінку за сторінкою своє життя.

Мама тоді купила теличку, дочекалася з неї корови, то так і вижили. Особливо важко було в голодовку. Вона пригадала пору, коли маленька кварточка круп коштувала три карбованці, стільки ж пляшка молока. Тож щось продавали, щось купляли, так і втрималися на білому світі. Це тепер перебираємо харчами, нарікала вона, а колись що було, на тому і жили. Щоправда, дуже вмирали – і діти, і старші покоління.

– Але чому ж помирають тепер іноді молодими, коли і їжі не бракує, і лікарів?

– Бо поопускалися в горілочку, – одразу ж поставила діагноз бабуся. Колись пили її теж, але маленькими чарочками і рідше. Проте більше говорили, зібравшись компанією, співали. Тепер же ніби щось перевернулося у Зеленому Гаю. Співати зовсім перестали, а горілочку, навпаки, он як дудлять. Дійшло до того, що заробить, буває, дехто якусь копійчину і після того навіть на роботу не йде, поки не проп’є. Неначе оті гроші заважають. От і не витримує організм. А колись хоч і неграмотними були, сама вона закінчила лише один клас, а жили набагато правильніше. А з їжі, то наварить, було, мама борщу, ото і вся дієта. Щоправда, було ще молоко з сім’я – тоді коноплі вирощували на кожному городі, хоч навіть не знали, що таке наркоманія. Пам’ятає бабуся, як мали своє поле, аж поки в колгосп його не забрали. Взамін нарізали клаптик землі далеко від дому.

Пригадала, як її дядько запряг якось у воза свою і їхню корови, і вона поїхала з ним у поле, щоб привезти соломи.

Ледве врятувалася тоді, зумівши по мотуззю злізти з прирубленого воза. Не навчена ходити у возі худоба рвонула додому навпростець через межі, які тоді відділяли камінням. Пішла б оце до церкви, аж помолилася б за це, а чим, як ноги вже не хочуть навіть по рівному ходити. Та і зір вже підводить.

Відносно того, коли всетаки більше нароблялися – колись, чи тепер – у неї теж знайшлося що відповісти. I тепер є такі, які добре працюють, і тоді були. Але завжди не бракувало і тих, хто намагався хитрувати. При цьому навіть Бога не боялися, хоч до церкви ходили. Так само можна сказати і про тих, хто був ласим на чуже. Різниця лише в тому, що колись люди всетаки більше любили одне одного, більше зустрічалися, виручали, допомагали. А тепер так буває не завжди. Проте заздрісників, з яких аж пре ота заздрість, он скільки додалося. Є такі, що взагалі вже не можуть спокійно переночувати, якщо сусід має чогось більше, хоч і всі знають, звідкіля те в нього взялося.

Колись же не заздрили. Тож люди в селі нібито такі самі, а от жити, думати чомусь стали по-іншому: хто дужчий, мовляв, той і кращий, розумніший, і, як кажуть, «на коні».

Пригадалося бабусі, як жилося в селі під час окупації румунами, перефразувавши при цьому відому приказку про те, що «добре красти, як є до чого прикласти». Тоді, мовила вона сміючись, тільки той, хто умів красти, мав до чого прикласти. Більшості ж ледве вдавалося зводити кінці з кінцями. Тепер, на її думку, теж вистачає тих, хто наживається за рахунок інших і їх вистачало завжди. Хоч і всі ходили до церкви, гріха не боялися. Гріх у міх, додала вже сміючись, а «спасєніє» в торбу.

А була і така пора, коли як не вкрадеш, то взагалі не проживеш, з сумом згадала вона.

Проте дуже швидко з’ясувалося, що вже зовсім інше мала вона на увазі. Пригадала, наприклад, як одна жінка з її села взяла в поле пляшку води, а як випила, то натеребила повну зерна, бо як було вижити, не маючи нічого в хаті. Ледве випросила тоді її у міліціонера мама, як та піймалася, щоб не судили, обіцявши йому і город сапати, і за домашнім господарством доглядати. Але навіть у цьому випадку, на її думку, люди тоді були добрішими одне до одного.

А як мова зайшла ще й про бізнес, пригадала, як порадившись якось з чоловіком, спробувала і сама бізнесувати. Так, як пляшка горілки тоді у Зеленому Гаю коштувала 3-4 карбованці, ходили по неї у Яланець, де вона була по одному. От і послав чоловік і її, щоб принесла. Перестелила тоді пляшки у мішку соломою, щоб не калатали, і гайнула пішки попід рейки за вказаною адресою. Поки чекала свіженької, поки скуштували її з гостинною хазяйкою, дещо припізнилася. Чоловік же дома не міг вже дочекатися її з такою ношею і вийшов назустріч.

Як принесли, то почала збиратися компанія. І так з дня на день. Тож в кінці, коли підрахували, аж за голови обоє взялися – віддала у Яланці 70 карбованців, а вторгували тільки 40. Відтоді Хрестом забожилася, згадує бабуся Онися: поки жити буде, по горілку більше не піде. І не ходила.

Чого доброго, саме тому і прожила стільки років з чоловіком у парі. За її словами, вона взагалі сердилася в житті тільки в тому випадку, коли бачила, як чоловік повертався іноді додому напідпитку. І це теж сприяло збереженню їхньої сім’ї.

Розповідала бабуся і про бандита Черниченка – одного з жителів її села, якого знала особисто. Його батько на ту пору був досить заможним, мав землю, воли, а от син обрав зовсім інший шлях у житті. Не можна було зрозуміти батька тільки у випадку, коли той гордився, що його син міг би мануфактурою (себто матерією), яка тоді була дефіцитом, весь Зелений Гай обмотати.

Є про що розповідати, постійно приказувала Онися Терапонівна (на знімку). І все те ще й по-сьогодні доводиться переживати. І так буде, аж поки смерть не прийде.
Але як мова зайшла вже про смерть, розповіла легенду про те, як одна бабуся несла в’язанку дров та й сіла відпочити. А так, як було їй дуже важко, перехрестилася і мовила: «Господи, де вже та смерть?».

Аж тут і смерть з’явилася, страшна така і запитала: «А чого це ти мене кликала?».

Як глянула на неї бабуся, той з переляку проказала: «Щоб в’язку з дровами помогла завдати». Та так і залишилася жити.

Щось подібне можна сказати і про життя-буття Онисі Терапонівни. Тож побажаймо їй пережити ще й столітній ювілей.

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Свято в Усті</b><br />
6 фото   
<b>Г.М. Заболотний: нас єднає Бершадська земля</b><br />Голова обласної ради побував із дводенною робочою поїздкою у районі. Приїзд Григорія Михайловича очікувався багатьма...
2 фото   
<b>В Житомирі презентували книгу спогадів про В. Кавуна</b><br />5 травня у Житомирській облдержадміністрації відбулася презентація книги спогадів про Василя Кавуна «Живий у пам’яті...
6 фото   
<b>СТАВКИ</b><br />Виникло, ймовірно ще в Х/ІІ столітті. Назва походить від великої кількості підгрунтових вод, які весною стають ставками.
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тирлівка
Герасимчук Іван Васильович (1909) 1909 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1942 р.

З історії Бершаді
Широкий розмах руху підпільників та партизанів у Бершадському районі змушений був визнати префект Балтського повіту. Він зазначав у листопаді 1943 року, що тут збільшилась кількість загонів, учасники яких захоплюють зброю у жандармів та військових; зникають з фашистських обозів разом з підводами місцеві провідники. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

«А люди колись були добрішими» - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення