Днями кореспондент газети П.З. Кушпела мав нагоду поспілкуватися на цю тему із завідуючим відділенням швидкої медичної допомоги Бершадської ЦРЛ М.С. ЗАБОЛОТНИМ.
Його відповіді на окремі питання і пропонуємо увазі читачів.
– Михайле Станіславовичу, насамперед, скажіть хоч декілька слів про себе.
– Жив я у Гайвороні, на цій посаді недавно. Раніше працював акушером-гінекологом у жіночій консультації. А перед тим, як перейти на нинішнє місце роботи, був ще і на курсах по організації роботи в системі охорони здоров’я.Походу реформування служби швидкої медичної допомоги працюватиму на посаді її головного лікаря.
– Якою ж буде служба вже у найближчий період?
– Вже з першого січня наступного року, крім Бершадського, обслуговуватимемо населення Крижопільського, Піщанського, Чечельницького, Теплицького, Тростянецького районів і міста Ладижина. Тобто це буде служба на шість районів.
Основним її центром буде Бершадь. Але з впровадженням GPS-навігації безпосередньо контролюватиме Вінниця: звідкіля надійшов виклик, і за який проміжок часу допомога почала надаватися безпосередньо.
У кожному з підпорядкованих нам районів чергуватимуть свої автомобілі. Контроль за їх використанням здійснюватиметься із Бершаді.
З метою покращення обслуговування населення, підстанції швидкої медичної допомоги у нашому районі відкриті в Усті і Шляховій. Плануються у Маньківці та Михайлівці, а також у деяких селах вищеназваних районів.
Таким чином, коли надійде виклик, такі села, як Баланівка, Бирлівка, Флорино, П’ятківка, Поташня, Яланець, обслуговуватимуться нашими бригадами безпосередньо з райцентру; Джулинка, Берізки-Бершадські, Ставки, Лугова, Осіївка, Мала і Велика Киріївки – з Усті; з Шляхової – Серебрія, Серединка, Завітне, Теофилівка, Тирлівка, Кавкули, Дяківка, Березівка і Тернівка. Інші села, до відкриття місць тимчасового базування служб екстреної швидкої допомоги, обслуговуватимуться з Бершаді.
– Чи вдасться задовольнити всі виклики, не порушуючи нормативів для цього? Як взагалі викликати з села швидку медичну допомогу?
– Зараз пункти ШМД в Усті та Шляховій працюють від шостої вечора до восьмої ранку, а у вихідні та святкові дні – цілодобово. У Бершаді на сьогодні є для цього три спец - автомобілі – «Пежо», «Форд» і УАЗ. Чергують цілодобово. Є і резервний автомобіль «Тойота». У Шляховій і Усті – по УАЗові.
Якщо траплятимуться збіги викликів, координуватимемо роботу наших бригад через мобільний зв’язок. Крім того, бригади підстраховуватимуть одна одну.
Нормативи прибуття до хворих такі: у місті – 10 хвилин, у селах – 20, до окремих допускається до 30 хвилин.
Ми розуміємо, наскільки важливо вкладатися в них, але і населення повинно розуміти: оперативність залежатиме ще і від того, як спрацює служба доріг, у якому вони будуть стані взимку.
А щоб викликати машину швидкої допомоги, слід зателефонувати за номером 103 або 2-37-74.
– Населенню цікаво буде дізнатися, наскільки вони укомплектовані кадрами, засобами для надання медичної допомоги, пальним тощо.
– Те, що медицина покищо не така вже і багата, через її недофінансування, незаперечний факт. Але маємо вже два нових автомобілі, які оснащені відповідною апаратурою – для вентиляції легень, кардіограми, реанімації, наборами на випадок пологів, киснем, дефібріляторами тощо. Фельдшери для роботи атестовані, їх штат укомплектований. У селах теж є по дві бригади, які чергуватимуть вдень і вночі.
Щодо інших наших бригад, то кожна з них забезпечена найнеобхіднішими медикаментами і препаратами для надання допомоги хворому щонайменше на 3-5 днів.
Пальне поки що є теж. Але надалі потрібно буде розвивати забезпечення ним.
– Де саме базуватиметься міжрайонна служба швидкої медичної допомоги?
– У приміщенні колишнього пологового відділення ЦРЛ у Бершаді, реконструкція якого завершується. У ньому ж знайдеться місце і для адміністрації. Адже, крім медичних працівників, матимемо ще й економістів, бухгалтерію, статистів та інших спеціалістів.
Хворого доставлять у відділення екстреної (невідкладної) допомоги ЦРЛ. Далі вже черговий чи ургентний лікарі визначатимуться, як бути з ним.
На завершення хочу тільки запевнити населення: хвилю - ватися в цьому випадку не варто. Хоч організовуємося практично з нуля, будемо робити все, щоб медична допомога надавалася своєчасно. У шести районах обслуговуватимемо більше 250 тисяч населення, і воно має нам довіряти.