Небезпека зараження туберкульозом дуже велика. Але у більшості випадків організм здорової людини після зараження справляється з інфекцією, й недуги не виникає.
Особливо, коли вона живе в гарних соціально-побутових умовах і має сприятливі умови праці. Втім, тісне спілкування із хворим підвищує небезпеку захворіти.
Підхопити цю недугу більше за інших ризикують люди, організм яких із тих чи інших причин ослаблений. Це може бути пов’язане з важкими хворобами або станами (ВІЛ-інфекція, цукровий діабет, недоїдання, недосипання, перевтома, алкоголізм і зловживання алкоголем, паління, нар - команія).
Найчастіше туберкульоз вражає легені. Але ця інфекція ушкоджує й інші органи та тканини: очі, кістки, лімфатичні вузли, сечостатеву систему, кишківник і т.д. Позалегеневими формами туберкульозу хворіють не тільки дорослі, але й діти. Вони можуть виникати при тривалих хронічних захворюваннях, що не піддаються звичайному лікуванню. Батьки помічають, що дитину немов підмінили – вона швидко втомлюється, пітніє, скаржиться на біль у спині. Знижується апетит. Це може бути симптомами позалегеневого туберкульозу. Правильний діагноз у цьому випадку може поставити тільки фахівець-фтизіатр.
Провокуючим фактором для туберкульозу може виступити будь-яка інфекція: каріозні зуби, глисти – все це послабляє імунітет.
Найважливішим методом профілактики туберкульозу є щеплення вакциною БЦЖ.
Після формування імунітету внаслідок щеплення (протягом 1-1,5 місяця) ризик захворіти на важку форму туберкульозу зменшується в 57 разів. Для повної впевненості в тому, що дитина здорова, необхідно щороку проводити пробу Манту з використанням туберкуліну. Ця алергологічна проба (не щеплення!) дозволяє виявити схильність до хвороби і тим самим запобігти їй за рахунок призначення профілактичних заходів. Але деякі батьки, незважаючи на різко позитивну реакцію Манту у своїх дітей, відмовляються від профілактичного лікування туберкульозу. З таким ставленням до призначення фтизіопедіатрів можна пропустити хворобу, а відтак – і туберкульоз легень, і позалегеневі форми. Профілактичне лікування знижує ризики захворіти у 5-7 разів.
Якщо в дитини позитивна проба Манту, це означає, що в організмі присутня туберкульозна паличка, що виявляє свою активність. Дитяча імунна система не може самостійно впоратися з інфекцією, тому призначаються превентивні заходи – хіміопрофілактика. Можливі побічні ефекти від вживання протитуберкульозних препаратів, незрівнянні з наслідками захворювань, тим більше, що лікар порекомендує ліки, які додатково захищають організм.
Вчасне виявлення туберкульозу у дитини чи підлітка й оперативно розпочаті лікування та профілактика запобігають розвитку інвалідності та особливо – смертності.
Юлія ЧЕЧЕРВЯК, лікар-фтизіатр Бершадської ОЛІЛ.