Зростаючи, діти постійно пробують робити щось нове, аби швидше стати дорослими. На жаль, одним із атрибутів дорослого світу є алкоголь, тютюн та наркотики. Тому виникнення бажання спробувати, що це таке, практично неминуче.
Особливо ця думка виникає в тому випадку, коли хтось із батьків палить чи п’є, вживає наркотики.
Та й серед однолітків часто є такі. Прикидаючись гарними друзями, вони примушують новачка закурити, а то й силоміць «садять» на голку.
Іноді підлітки мають психологічні проблеми, відчувають себе невдахами або нікому непотрібними.
І коли хтось каже їм, що наркотики можуть полегшити їхній стан, охоче вірять цим розповідям і пробують їх. Крім того, вони можуть свідомо або підсвідомо відчувати, що проблема вживання наркотиків – це вірний спосіб звернути на себе увагу вічно зайнятих батьків. Часто підліткам хочеться зробити щось на знак протесту проти батьківського гніву.
На жаль, далеко не у всіх підлітків знайомство з наркотиками закінчується експериментуванням.
У зв'язку з фізіологічними особливостями організму підлітків наркотична залежність розвивається в них набагато швидше, ніж у дорослих, і тому вони починають вживати наркотики систематично. При цьому намагаються приховати це від батьків, вчителів. Які ж ознаки і симптоми вживання наркотичних речовин? Ранніми їх ознаками можуть бути такі зміни у поведінці, характері та фізіології підлітків: безпідставне зникнення з дому на досить тривалий час; пропуски занять у школі, зниження успішності у навчанні; різкі зміни у поведінці (необгрунтована агресивність, злобність, замкнутість, брехливість, зміна кола друзів, неохайність), що не були властивими раніше; зникнення цінних речей та грошей із дому, крадіжки; втрата зацікавленості до навчання, праці, захоплень; знаходження у підлітків шприців, голок, таблеток, порошків, невідомих речовин; наявність слідів від ін’єкцій на будь-яких частинах тіла; розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон, сон удень); розлади апетиту (різке підвищення апетиту або його відсутність, поява надзвичайної спраги); зміна розміру зіниць (різко розширені або звужені до булавкової головки); зміна кольору шкіри (різко бліда, сірувата).
Наявність у підлітків однієї або декількох із цих ознак не дає підстав стверджувати, що підліток вживає наркотики, однак це повинно спонукати батьків ретельніше придивитися до дитини та вжити запобіжних заходів.
Поговоріть зі своїми дітьми про наркотики. Якщо вони не отримають цю інформацію від вас, вони можуть отримати її від тих, хто хоче отримати ваші гроші за допомогою ваших дітей. Не думайте, що ще дуже рано починати. Деякі діти вперше пробують сигарети, алкогольні напої і навіть нелегальні наркотики у віці 10 років, а то й раніше. Не виключено, що ця розмова може врятувати життя вашій дитині. Підтримуйте своїх дітей, виявляйте повагу та турботу, навчайте їх критично оцінювати свої вчинки і вчинки оточуючих.
Олена УЛІЧ, лікар-нарколог Бершадської ЦРЛ.