Бувають неспецифічні отруєння їстівними грибами, які акумулювали трупну отруту, хімічні речовини, отрутохімікати, радіонукліди, що потрапили у зону їх росту.
Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів, сморжів, свинушки тонкої.
Вони спричиняють важку ниркову та печінкову недостатність, порушення функцій нервової системи, що може призвести до смерті! Симптоми отруєнь розвиваються в діапазоні від 30 хвилин до 1-3 діб. А людина може забути, що їх їла. У хворих спостерігаються такі спільні ознаки недуги: болі в животі, нудота, блювота, діарея, аж до обезводнення організму, головні болі, посиніння губ та нігтів, похолодіння кінцівок, загальна слабкість, інколи жовтяниця та відсутність сечі.
Спостерігається також зміна ширини зіниць. Буває, що іноді у хворого з’являються зорові і слухові галюцинації, конвульсії, марення. Після збудження настає втрата свідомості, при цьому спостерігається посмикування деяких м’язів, найчастіше обличчя і пальців рук. Найбільш важко переносять грибні отруєння діти, тому серед них найчастіше трапляються випадки зі смертельним кінцем. Фахівці взагалі не рекомендують дітям вживати ніяких грибів. Діти більш піддатливі до дії отрути в силу незрілості їхніх ферментних систем. При появі симптомів отруєння грибами не можна зволікати! Одразу ж викликайте «швидку допомогу»! До її приїзду потрібно промити шлунок: дати випити хворому 4-5 склянок перевареної води або ж води з активованим вугіллям (важливо, щоб вона залишалася в шлунку якийсь час), а потім викликати блювоту. Процедуру повторювати декілька разів. Кількість активованого вугілля повинна бути достатньою – не менше 0,5-1 г/кг маси тіла (40-60 г для дорослої людини). Недоїдені гриби не викидайте – їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, що потрапила в організм, і прискорити лікування. Ні в якому разі не можна вживати спиртні напої, бо алкоголь прискорює засвоювання грибної отрути, погіршує роботу печінки.
Григорій ОГЕР, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії Бершадської ЦРЛ.