Третє тисячоліття триває другий десяток років. Уже не людина керує технікою, а техніка править людиною.
Соціальні мережі поглинули широкий прошарок нашого суспільства, переважно молодь та дітей. Радіють, зустрічаються, закохуються, цілуються, одружуються і розлучаються у віртуальному світі. Життєрадісну усмішку замінили легковажні смайлики. Бібліотеки все рідше і рідше приймають своїх читачів. Але гроші навіть тепер не втратили своєї ролі.
Психологи оголосили результати своїх соціальних досліджень, які можна назвати… діагнозом. Виявилось, що українці найбільше люблять гроші. Відтак, хочемо того чи ні, роблю невтішний висновок: ми – нація духовно хворих людей.
Як кажуть у народі, без папірця в наш час нікуди. Бо завдяки банкнотам харчуються наші сім’ї, за них люди купують товари та послуги, одержують поради та консультації... І не тільки. Освіта також має свій критерій, який вимірюється грошовими знаками. У кожному навчальному закладі є свій цінник.
Створюється враження, що нам не заліковки держава видає, а чекові книжки. Навіть шкільна парта вимагає грошових вкладів. Чорний ринок поступово розширює свої кордони. Хочеш бути «розумним» – плати!
Зовсім недавно від одного свого знайомого з факультету фізичного виховання Львівського політехнічного інституту я почула ганебне, як на мій погляд, прохання: «Позичте гроші на диплом». Вразила мене і ситуація випускниці Львівського юридичного коледжу імені В.Чорновола, що тепер приєднаний до того ж таки Політехнічного інституту. Студентка державної форми навчання чотири курси навчалась на відмінно і завжди отримувала підвищену стипендію. Шоковий стан охопив дівчину та батьків, коли зателефонувало керівництво коледжу і повідомило, що червоного диплома вона не матиме. Пояснили це погано написаним останнім державним іспитом. Але студентка запевняє, що написала його ідеально і впевнена у своїх знаннях. На прохання переглянути екзаменаційну роботу отримала відмову. Натомість призначили час, так би мовити, псевдо-перездачі, що означало: несіть «червінці» за червоний. Розчарована в людях та існуючій системі, ще зовсім юна, але талановита, розумна студентка змушена була стати гвинтиком потужної корупційної машини. Заради чого?
Справа в тому, що червоний диплом гарантує пільги при вступі у вищий навчальний заклад.
Сумним був цьогорічний випуск учениці однієї знам’янської школи (Кіровоградська обл.). Сумлінна школярка, відмінниця, маючи у виписці всі відмінні оцінки, медалі не отримала. Дівчинці натякнули, що розумним, перш за все, має бути гаманець.
Ще трішки і дати своїм дітям належну освіту у нашій країні зможуть тільки заможні батьки. А згодом керівні посади займатимуть ті, в чиїх батьків «розумніший» (сиріч – товстіший) гаманець. Рівень знань та інтелекту особливої ролі не відіграє. Всі ж рівняємось на президента та депутатів – представників українського народу. Кого обрали, від того і вчимося.
Потихеньку спускаємось сходинками вниз... Деформується наша одвічна народна мораль... Забули ми за десять заповідей Божих...
Ірина МАЛІЦЬКА, студентка факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.