Так, 10 листопада 2010 року було прийнято райдержадміністрацією Розпорядження №588 «Про проведення в районі обов’язкових медичних оглядів працюючих в шкідливих та небезпечних умовах праці на 2010-2011 роки». Даним розпорядженням зобов’язано керівників підприємств будь-якої форми власності визначити та скласти поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медоглядам, погодити їх з санепідслужбою району та подати в ЦРЛ до 1.12.2011 року. Усі підприємства дану роботу провели своєчасно, за винятком адміністрацій ПП «Зоря» с. Серебрії та ПСП «Авангард» с. Ставків.
Проведено навчання з лікарями, які беруть участь в медкомісіях, та доведено вимоги наказу МОЗ України №246 від 21.05.2007 р.
Відповідно до розпорядження райдержадміністрації, медичні огляди працівників сільгосппідприємств передбачено було завершити до 1 березня поточного року.
Проте, провівши аналіз стану проходження періодичних медичних оглядів, вияснилось, що станом на 1.04.2011 року медичні огляди не пройшли працівники ПП «Зоря» с. Серебрії, ПСП «Авангард» с. Ставків, ТОВ «Прогрес» с. Серединки, СФГ «Кидрасівське» с. Кидрасівки, СФГ «Новосулківське» с. Війтівки.
В 2010 році із 2211 працівників, охоплених медоглядом, в 337 працюючих виявлені вперше загальні захворювання, що становить 15,2% від усіх оглянутих. По завершенні медоглядів 19 працівникам рекомендовано переведення на іншу роботу за станом здоров’я, 25 працівників направлено на МСЕК про вирішення питання подальшого їх працевлаштування. Із усіх оглянутих 2211 працівників взято на диспансерний облік з метою подальшого оздоровлення 443.
По завершенні медогляду лікувально-профілактичним закладом, де проводились медогляди, складається заключний акт за результатами періодичного медогляду працівників. В даному акті рекомендується, що необхідно зробити по поліпшенню умов праці, але більшість керівників підприємств району ці рекомендації не виконують, внаслідок чого здоров’я працюючих погіршується.
Вперше виявлені хворі, як правило, своєчасно не оздоровлюються через відсутність необхідних коштів, а держава недостатньо їх виділяє, це кошти на стаціонарне, санаторно-курортне лікування.
Внаслідок цього виявлені хворі продовжують працювати в подальшому та погіршувати стан свого здоров’я, так як їхньої зарплати вистачає тільки на мізерну підтримку прожиття своєї сім’ї, а на оздоровлення залишаються одні копійки.
Такий стан справ щодо проходження медичних оглядів може призвести до того, що через 3-5 років у кожного працюючого буде виявлятись щонайменше 5 захворювань, внаслідок чого стан здоров’я значно погіршуватиметься.
Більшість працівників будуть часто та довго хворіти, знаходячись на лікарняних бюлетенях 70-80% робочого часу в рік.
Сьогодні санепідслужба району рекомендує не тільки керівникам підприємств будьякої форми власності дбати про здоров’я працюючих, але й самим працюючим також дбати про власне здоров’я.
Пам’ятайте: здоров’я – самий цінний дар, його слід берегти усім нам.
Анатолій ВЕЛЬГАН, лікар з гігієни праці Бершадської райСЕС.