Також, згідно з указом, у 2018 році чергові призови громадян України на строкову військову службу пройдуть у квітні-травні та жовтнілистопаді.
На одну призовну кампанію цього року планується виділити близько 45 млн. грн., із яких на виплату кожному солдату піде 3,5 тис. гривень.
По закінченню обов’язкової служби кожен солдат має право залишитися в лавах Збройних сил України й отримувати гідну заробітну плату. На поточний момент вона становить 7 тис. грн. для солдата-контрактника, від 9 тис. грн. – для командира взводу.
Кому доведеться захищати Батьківщину в обов’язковому порядку?
На строкову військову службу будуть призивати придатних за станом здоров’я громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років, та осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу, а також повнолітні (18-19 років) – за власним бажанням. Як і в колишні часи, громадянин може отримати відстрочку від проходження служби в Збройних силах України.
Приводом для відстрочки можуть бути: батьківство багатодітної сім’ї; маленька дитина (до трьох років); наявність статусу одинокого батька; навчання у ВНЗ на денному відділенні (а також в аспірантурі); тимчасові проблеми зі здоров’ям; проведення слідства за підозрою у вчиненні злочину; одночасне проходження служби братом; статус сироти; опікунство над непрацездатним родичем (включно над дружиною); вагітність або інвалідність подружжя; працівники медичної, духовної сфери; працівники поліції рядового та сержантського складу.
Звільняються від строкової служби в армії наступні категорії: колишні ув’язнені; непридатні за станом здоров’я; особи, старші призовного віку (винятком є офіцери запасу, які не проходили службу в ЗСУ. Для них граничний вік є 43 роки); громадяни, яким після закінчення вищого навчального закладу присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу.
Скільки часу проведуть в армії українці?
Термін служби в армії за призовом у 2018 році в Україні не змінюється: спеціалісти і магістри всіх спеціальностей будуть служити один рік, а всі, хто не має повної вищої освіти, – півтора.
Особливістю нового законопроекту є виплати війсь - ковослужбовцям: для осіб рядового складу (солдат) покладається матеріальна допомога в розмірі двох прожиткових мінімумів, а для осіб молодшого офіцерського складу – близько 9 тисяч гривень (одноразово).
Розмір будь-якої з гарантованих виплат затверджений і не прив’язаний до рівня заробітної плати.
Чи служитимуть строковики в АТО?
Строковикам гарантується безпечна служба поза межами території зони АТО. Відправляти солдатів у зону бойових дій можуть лише за власним бажанням після укладання контракту і тільки після проходження спеціальної підготовки.
Призовна комісія стартує на початку березня Кандидатів на проходження служби підбиратимуть за віком і станом здоров’я. З часу одержання повістки протягом 10 календарних днів необхідно звернутися до військкомату за місцем проживання. У разі ігнорування цієї вимоги, призовник зобов’язаний сплатити штраф у розмірі від 85 до 119 гривень. Якщо порушення повториться – сума штрафу збільшиться і складе 170-255 гривень. За неодноразове порушення або у разі укриття від військкомату призовник може потрапити під кримінальну відповідальність, яка передбачає позбавлення волі строком до трьох років.
Валерій ПЛАХОТНЮК, військовий комісар Бершадського районного військового комісаріату полковник.