– Олеже Васильовичу, насамперед з’ясуємо, чи велика кількість випадків шахрайств у нашому районі?
– З початку року в Бершадському райвідділі міліції зареєстровано більше 50 фактів шахрайства. Вони відбуваються у різних сферах діяльності та надання послуг: по телефону, в Інтернеті, в банківській діяльності, у сфері соціального захисту, при працевлаштуванні в Україні і за кордоном та просто шляхом зловживання довірою. Найбільш поширеними є шахрайства по телефону, при працевлаштуванні та зловживання довірою під виглядом соціальних працівників. Наведемо декілька реальних прикладів по видах цієї категорії злочинів.
Скажімо, людині телефонують невідомі особи, як правило, у вечірній або нічний час та повідомляють про те, що хтось із близьких родичів затриманий у міліції. У подальшому для вирішення питань їм пропонують передати кошти у вказаній сумі. Способи передачі грошових коштів можуть бути різними: безпосередньо готівкою або на певний розрахунковий рахунок.
Або такий приклад. Громадянин замовляє товар із магазину мережі Інтернет, телефоном зв’язується з продавцем, який надає рахунок для перерахунку відповідної суми, проте придбаний товар не направляє, а при розмові по телефону надає обіцянки, каже, що немає можливості, відправить завтра або й взагалі міняє номер телефону.
А ще буває, що особи, представившись працівниками соціальної служби, входять у довіру громадян, особливо людей похилого віку та у населених пунктах, віддалених від райцентру, кажуть, що нібито гроші мають знецінюватись або мінятись і пропонують їх обміняти на вироби з жовтого металу, запевняючи, що вони виготовлені із золота, або ж обміняти купюри, які будуть вилучатися з обігу, і при цьому надають інші, але фальшиві.
– Звісно, у таких випадках громадянам потрібно бути пильними. А як запобігти спробам шахрайства по телефону?
– Треба звертати увагу на декілька простих правил: не довіряйте інформації, яку отримуєте від незнайомців по телефону та від осіб, які представляються соціальними працівниками, завжди перевіряйте її; побільше випитуйте у тієї особи інформації: хто він, з якого відділу, якщо це дзвінок з правоохоронних органів по затриманню ваших близьких родичів – вимагайте надати їм трубку.
Якщо ви підозрюєте спробу шахрайства по телефону, необхідно якомога швидше повідомити про це правоохоронні органи за номером «102».
– Намагаючись знайти роботу, тисячі українців стають жертвами шахраїв, кількість яких зростає пропорційно до рівня безробіття в країні. Як у таких випадках не потрапити «на вудочку» шахраїв?
– Дійсно, чимало співвітчизників шукають роботу, в тому числі й за кордоном, через те і пристають на солодко-заманливі пропозиції.
Наприклад, «Велика компанія запрошує на постійну роботу в офіс комунікабельних та енергійних людей. Зарплата від 5 тис. грн.» – оголошення з популярного сайту з працевлаштування. Для отримання більш детальної інформації та запису на співбесіду шукачів просять зателефонувати за вказаним номером телефону, де приємний жіночий голос, записаний на автовідповідач, повідомляє черговий номер для телефонного дзвінка. Після всіх спроб достукатися до потенційного роботодавця людина, яка прагне працевлаштуватися, як і раніше, залишається без роботи і без грошей, оскільки дзвінки в результаті виявляються платними.
Тут є свої правила безпеки: слід пам’ятати, що оплата послуг агентства має здійснюватись лише після того, як вказані послуги були надані, якщо особа влаштувалась на роботу за допомогою вказаного агентства. Реальне підприємство може направити на електронну адресу кандидата лист з інформацією про роботу, яка пропонується, вказавши, для зворотного зв’язку, ім’я контактної особи, адресу її електронної пошти або ж номер телефону, в тому числі і міського. Якщо перед працевлаштуванням пропонується заплатити за навчання, варто насторожитися. В добропорядних компаніях навчання здійснюється, як правило, за рахунок роботодавця.
Не співпрацюйте з менеджерами, які залишають номер свого мобільного телефону й зустрічаються десь у кав’ярні, йдіть по послуги до великих компаній, що запрошують до себе в офіс.
Уважно дивіться, щоб у договорі було написано не туризм, а саме закордонне працевлаштування. Це запорука того, що ви поїдете заробляти гроші легально. Тобто за трудовою візою. І ще – без вас цієї перепустки в іншу країну не оформлять.
Підписуйте договір із компанією-посередницею і роботодавцем в Україні і зрозумілою вам мовою, а також уникайте багато - значних «тощо...». Утім, і тут є свої тонкощі. За кордоном, приміром, вас можуть просто не чекати.
Звісно, грошей вам ніхто не поверне. І довести свою правоту навіть у суді буде складно.
Тож не йміть віри обіцянкам, шукайте компанії з доброю репутацією або... ліпшого життя в Україні.
Варто пам’ятати, що найкраща протидія шахраям – ігнорування їхніх прохань, вимог та пропозицій. Своєчасне повідомлення до правоохоронних органів про наміри шахраїв допоможе врятувати від втрати коштів громадян.
Спілкувався Костянтин ПЕТРИШИН, помічник начальника райвідділу міліції по зв’язках з громадськістю, майор міліції.