Fridge magnet wooden gears

СУМІВКА


Перша назва - Красний городок. Село було тричі спалене. Назва ймовірно ві слова "сом" або "сум". Засноване 1629 - невдовзі після перемоги українсько-польських військ над Османською імперією (битва під Хотином).

За адмін.поділом 16 ст. Брацлавський повіт 16 ст.
За адмін.поділом 19 ст. Ольгопільський повіт 19 ст.
За адмін.поділом 20 ст. Бершадський район

 1653 - через село проїжджає Патріарх Антіохійський Макарій, про що є згадка в щоденниковому записі його сина.

 Сумівка — село, центр сільської Ради, лежить на правому березі Південного Бугу, за 18 км від районного центру, до залізничної станції Генріхівка — 13 км. Населення — 2834 чоловіка.

Сільраді підпорядковане село Кошаринці.

В селі розташована центральна садиба колгоспу ім. Ілліча. Господарство користується 3807 га землі, в т. ч. орної 3053 га. Виробничий напрям колгоспу — зернові й технічні культури та м'ясо-молочне тваринництво. Завідуючу фермою Н. М. Гонтарук нагороджено орденом Леніна.

Діти жителів Сумівки виховуються і навчаються у яслах, 8-річній школі. В селі є дві бібліотеки, будинок культури, дві стаціонарні кіноустановки, фельдшерсько-акушерський пункт. Виходить багатотиражна газета «Промінь комунізму».

В селі трудяться 52 комуністи й 53 комсомольці.

Перші документальні згадки про село належать до 1629 року.

В 1929 році тут створено перший колгосп «Нива», головою якого обрали двадцятидев'ятитисячника М. І. Лещенка, робітника з Донбасу. Активного учасника боротьби за встановлення і зміцнення Радянської влади на селі П. В. Дроговоза 1929 року обрано членом ВУЦВК. 1937 року в Сумівці було організовано одну з перших у районі жіночу тракторну бригаду, яку очолювала Є. Сташенко.

«Історія міст і сіл УРСР. Вінницька область» Харків, 1972р

Історія села. Місцеві історики і краєзнавці стверджують, що Сумівку було спалено три рази:
- в 1242(43) рр. моноголо – татарськими зайдами;
- в 1905р.- царськими посіпаками;
- в 1920 році –«відважними котовцями.

В 1242 (43) році практично все населення села було вирізане. Разом із селом згинула і стара назва - Красний городок. Вцілілі жителі відбудували село, фортецю, але дали новому поселенню нову назву – Сумівка, яка б нагадувала його жителям про свою трагічну долю.

В бурхливих подіях революції 1905 – 1907 років сумівчани взяли найактивнішу участь. Наприкінці травня 1905 року робітники маєтку магната Собанського оголошують загальний і безстроковий страйк. Хазяїн лютує, погрожує, а тим часом без селянської праці заростають без селянської праці поміщицькі поля. І вже можна підраховувати не прибутки, а збитки. Вони величезні. Проти страйкуючиз власті кидають другунів. Ось що писав у той час начальник жандарсмського управління Подільському губернатору: «Драгуни ріжуть сільську худобу,свиней, овець, домашню птицю івсе, що попадеться під руки січуть шомполами». Робиться це все на догоду і на прохання поміщика.

Вперше радянську владу в селі було проголошено в 1918 році. Село багато разів переходило із рук в руки різних військово – політичних сил. Тут побували і німці, і австріяки, і петлюрівці, і білогвардійці та ін. 20 квітня 1920 року сумівські селяни виступили проти радянської влади, проти грабіжницьких хлібозаготівель, проти сваволі місцевих властей. Для розправи з непокірними прибув сам Г. І. Котовський, а з ним і чисельний загін червоноармійців. І трапилася страшна трагедія: ескадрон Котовського за його ж наказом спалив село. У вогні і диму загинуло 153 жителі. Так вчинила радянська влада за помсту за двох червоноармійців, які займалися в селі справжнім мародерством, пиячили, гвалтували дівчат, і були скарані на смерть на місці злочину. Комбриг Котовський не захотів вислухати делегацію сумівчан, наказав по периметру села зосередити гармати, які після підпалу осель розстрілювали те, що залишилось після пожежі.

В 1929 році в селі було створено перший колгосп «Нива», головою якого було обрано робітника з Донбасу 25-тисячника Лєщенка М.І. В тому ж таки 1929 році активного учасника боротьби за встановленнчя і зміцнення радянської влади на селі Дроговоза П. В. було обрано члено ВУЦВК. Зла доля неначе переслідувала село. В 1932 -1933 роках голодною смертю померло 350 сумівчан. Репресовано і вислано було 23 сім'ї. В 1933 році у Сумівці були випадки людоїдства. Страшні часи – нещасні долі.

В 1937 році в селі була організована одна з перших у районі жіноча тракторна бригада. ЇЇ очолювала Сташенко Є. Сотні сумівчан боронили Вітчизну на полях фронтів Великої Вітчизняної війни, 188 з них загинули. На їх честь в центрі села споруджено пам'ятник.

У 1962  році  у Сумівці зачиняють церкву Покрова Пресвятої Богородиці. У нарисі про громадських лекторів атеїзму с. Шляхова є розділ «Вже не гудуть дзвони». Там вихваляється масове закриття в Бершадському районі храмів, нав’язливі «домашні агітпункти» та ініціативи місцевих властей, спрямовані на створення перепон для релігійних громад. Предстоятеля церкви с. Теофілівка Миколи Ружавського «і сліду немає». Отож зрозуміло, через що в 1960–1962 рр. у 10 селах Бершадського району (Теофілівка, Тирлівка, Чернятка, Шляхова, Кошаринці, П’ятківка, Мала Киріївка, Якубівка, Дяківка, Сумівка) ліквідовано православні громади та закрито храми. Пізніше жіноче населення вчинило опір спробі знесення сумівського храму. Зараз у церкві відновлено богослужіння, зведено іконостас, розписані стелі. Престольне свято - 14 жовтня, день Покрови Пресвятої Богородиці. Настоятель - о. Савва (Московська патріархія УПЦ). Богослужіння правиться винятково церковно-слов'янською мовою. Абсолютна більшість - українці. Поширені прізвища: Підлубний, Мартинюк, Дяченко, Маршук. У корінних сумівців присутній дако-романський та волоський тип облич. Явні впливи румунської народної культури на обряд хрестин, пострижин, тощо. У говірці присутні риси румунської фонетики.

Сьогодні в селі функціонує середня школа, дитячий задок, 2 бібліотеки, сільський клуб, торгівельний комплекс, ФАП, лісогосподарська дільниця – Сумівське лісництво.
      Тривалий час місцеве господарство очолював В. Ю. Судома. 


Дивіться також в розділі  Сумівка
»  Перша назва - Красний городок. Село було тричі спалене. Назва ймовірно ві слова "сом" або "сум". Засноване 1629 - невдовзі після перемоги українсько-польських військ над Османською імперією (битва під Хотином).
»  У північній частині нашого села протікає одна з найбільших річок України - Південний Буг. Буг починається на Подільській височині, на висоті 321 м. над рівнем моря, поблизу міста Холодець Хмельницької області, впадає в Бузький лиман Чорного моря.
»  У наші дні більшість не турбується про те, аби знати свою генеалогію чи минуле рідного краю. Життя стрімко біжить вперед. Інша справа століття XVIII, XIX. Час не поспішав. Вечори при свічках сприяли розлогій бесіді про ближніх і далеких родичів,...
»  Було це дуже давно… Тоді, коли українські селяни були справжніми господарями на своїй землі. Наші предки дуже шанували матінку-годувальницю та Господа Всевишнього. Тому з вірою в душі та з благими помислами вирушали cумівські господарі ниву...
»  Вдовина криниця
»  Макарове джерело
»  Моє село Сумівка
»  Сумівка - Красний городок
Всі статті розділу Сумівка »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Тирлівка, Кавкули – і про них не забули</b><br />Черговий «День районної ради» її голова М.Г. Бурлака провів у Тирлівській територіальній громаді разом з депутатами...
2 фото   
<b>В Білорусі є чому повчитися</b><br />Нещодавно делегація Вінниччини, очолювана першим заступником голови облдержадміністрації І.М. Мовчаном, відвідала...
2 фото   
<b>На те і влада, щоб міцніла громада</b><br />Хоч у Кидрасівці лише 329 дворів, та із них діючих лише до двохсот, в яких проживає 446 чоловік населення,...
6 фото   
<b>Еко-музичний благодійний фестиваль «SKYLINE»</b><br />15 та 16 липня острів Анталька с. Флорино перетворився на зону стильної музики і відпочинку під відкритим небом. Адже...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Сумівка
Коренюк Василь Іванович Українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 03.06.44. Похов. с. Кирпіци, Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
На початку XVII ст. Бершадь була значним населеним пунктом: тут налічувалося 275 дворів і близько 1650 чоловік населення. З перших днів визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького козаки, селяни й міщани Бершаді створили селянсько-козацький загін на чолі з Трифоном, який приєднався до Уманського полку і брав участь у визволенні Брацлавщини та Поділля від... Читати далі »



Новини села Сумівка всі новини...»
Може бути цікаво

СУМІВКА - Сторінка села Сумівка. Новини села Сумівки, фото. Все про Сумівку - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення