П.Буг у с. Кошаринцях
Перші спогади про Південний Буг пов’язані з іменем давньогрецького історика Геродота, який описав річку в V столітті до н.е
Це п'ята за величиною ріка України і найбільша річка, що тече виключно територією України. Протікає центральними і південними її областями через зону лісостепу і степу. Тут на поверхню виходить найдавніше в Україні геологічне утворення – Український кристалічний щит, завдяки якому Південний Буг відомий своїми порогами.
Південний Буг бере початок на Поділлі, на схід від Волочиська і 90 км. західніше за Хмельницький з болот на Подільській височині, звідти тече на схід через Вінницю, поблизу якої міняє напрям на південно-східний і впадає, утворюючи разом з Дніпром Дніпровсько-Бузький лиман, у міста Очакова в Чорне море. У верхів'ї тече по заболоченій місцевості в низьких берегах; у середній течії — в глибокій долині; є пороги (особливо на ділянці від Первомайська до села Олександрівки — Мігейські пороги, Богданівські пороги тощо). Далі річка виходить на Причорноморську низовину.
Живлення змішане, з переважанням снігового. Повінь з кінця лютого до початку травня, межень з червня по лютий. Середня витрата води в 132 км. від гирла 82 м³/сек, найбільший — 5.320 м³/сек, найменший — 2,6 м³/сек. Замерзає майже регулярно в листопаді — лютому; розкривається до середини березня. Мінералізація води до 0,9 г/л.
Перші спогади про Південний Буг пов’язані з іменем давньогрецького історика Геродота, який описав річку в V столітті до н.е. Древні греки називали її «Гіпаніс», наші предки (древні слов’яни) – «Бог».
Південний Буг неможливо не любити! Його краса оспівана у багатьох піснях. Про Південний Буг писали Л.Українка та М.Коцюбинський.
Басейн Південного Бугу розташований на території 7 областей – Хмельницької, Вінницької, Київської, Черкаської, Кіровоградської, Одеської та Миколаївської. Це єдина велика річка України, водозбір якої повністю розміщений в межах нашої держави.
Довжина Південного Бугу – 806 км, площа водозбору становить 63700 км2. В басейні проживає 4,1 млн. чол.
Для цієї річки особливо актуальним є лозунг ООН «Ми всі живемо нижче за течією». На берегах Південного Бугу розташовано 3 обласних центри – Хмельницький, Вінниця, Миколаїв. Ще один – Кіровоград, знаходиться на р. Інгул, одній з приток Південного Бугу.
Народившись поблизу се - ла Холодець, у Хмельницькій області, та впадаючи в Дніпро-Бузький лиман Чорного моря у Миколаївській області, Південний Буг перетинає з північного заходу на південний схід значну територію України. Понад 6,5 тис. малих і середніх річок несуть свої води у Південний Буг, формуючи його стік. Серед найбільш відомих приток – Соб, Кодима, Синюха, Інгул.
В басейні розташовано близько 200 водосховищ та 8 тис. ставків.
У середній по водності рік в басейні формується стік об’ємом 3,6 км3. Враховуючи, що на одного жителя припадає лише 880 м3, треба визнати: водних ресурсів в басейні Південного Бугу не достатньо. Щорічно в басейні відбирається для всіх потреб в середньому 400 млн. м3 води. Скидається у водні об’єкти 250 млн. м3, в т.ч. 50 млн. м3 – недостатньо очищених, в першу чергу від підприємств комунального господарства.
Першочерговим завданням для водогосподарських екологічних, громадських організацій та населення є збереження і відтворення водних ресурсів та біорізноманіття басейну, охорона земель водного фонду.