Встановлення прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення – це не тільки і не стільки їх продаж, це, насамперед, можливість ефективного управління, одним з варіантів якого є передача земельних ділянок у довгострокову оренду.
Із запровадженням повноцінного ринку земель, тобто з 1 січня 2012 року, можна буде продавати та купувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення.
аконодавець запроваджує норму стосовно того, що покупцем земельних ділянок сільськогосподарського призначення може бути будь-який громадянин України.
Власник земельної ділянки сам має вирішувати, що робити з земельною ділянкою: самостійно господарювати на ній, здавати її в оренду, продати, подарувати, передати у спадщину, надати в заставу банку для отримання кредиту тощо. Але поспішати з продажем землі не варто, тому що з розвитком ринку землі її вартість, а також розмір орендної плати, стрімко та постійно зростатимуть.
Законодавець для запобігання купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення за заниженими цінами надає першочергове право купівлі земельних ділянок за заявленими цінами державі (за межами населених пунктів) та органам місцевого самоврядування (в межах населеного пункту).
Відміна мораторію надасть можливість громадянам повністю реалізувати своє конституційне право на землю.
Вони вільно, без будь-яких обмежень та застережень, зможуть володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Слід зауважити, що нині діючий мораторій звужує конституційні права громадян України щодо розпорядження власною земельною ділянкою.
Галина ОНУФРІЙЧУК, заступник начальника відділу Держкомзему у Бершадському районі, заступник голови комісії з проведення реорганізації відділу.