Тоді учасники засідання прийняли заяву, яку озвучив голова правління обласної організації НСЖУ Василь Паламарчук. У документі мова йде про те, що на місцях окремі представники влади, а також певних політичних партій, деякі громадські активісти, які наділили себе правом «наводити порядок» на тій чи іншій території, часто висувають необґрунтовані претензії до керівників засобів масової інформації, окремих журналістів, погрожуючи їм звільненням з роботи та закриттям видань.
У зв’язку з цим журналісти у своїй заяві засудили будьякий тиск на працівників ЗМІ, висловили вимогу припинити переслідування та моральні розправи над працівниками редакцій як з боку органів державної влади та місцевого самоврядування, так і з боку різних політичних об’єднань та громадських організацій, і наголосили на неприпустимості втягування редакційних колективів у політичну боротьбу, фінансового чи будь-якого іншого тиску на них.
На зібранні було висловлено прохання до Верховної Ради прискорити роздержавлення комунальної преси. Голова облдержадміністрації Анатолій Олійник висловив і свою позицію: «Переконаний, що в процесі роздержавлення комунальних засобів масової інформації повинен бути перехідний період. І держава на рівні районів обов’язково має залишити журналістським колективам матеріально-технічну базу для подальшої діяльності».
... За діяльністю комунальних ЗМІ було встановлено жорсткий контроль, їм рекомендували для «обов’язкового опублікування» ті чи інші матеріали. Однак навіть у таких умовах деякі газети, у тому числі «Бершадський край», у міру можливостей, висвітлювали хід протестних подій на Майдані. Досить тільки переглянути підшивки газети за кінець минулого і початок нинішнього року. До речі, на згаданому зібранні перед керівниками регіональних ЗМІ виступила колишній заступник голови ОДА Любов Спірідонова і попросила вибачення за те, що влада нав’язувала газетам не тільки зміст, а й формат публікацій, зокрема, номерів по звітах районів.
Між іншим, лише кілька газет області, у тому числі «Бершадський край», не помістили на першій шпальті тематичних номерів рекомендованих портретів В.Януковича та І.Мовчана. І навіть це попередньою владою ставилося редакції в провину… А нині редакцію і редактора дехто звинувачує і в необ’єктивному висвітленні подій в Україні, і невиявленні власної громадянської позиції під час цих подій, і у відмові друкувати критичні статті і т.д. і т.п.
Не вступаючи в полеміку із цими звинуваченнями, всетаки готові стверджувати, що говорити так можуть тільки люди, які або неуважно читають газету, або зовсім її не читають, і які власну «громадянську позицію» висловили лише після перемоги Майдану. Редакція газети у своїй діяльності керується чинним законодавством, і ніколи не піде на порушення. Щодо відмови друкувати критичні статті. До редакції принесли віддрукований на принтері аркуш із суцільними звинуваченнями влади, не підтвердженими ні аргументами, ні фактами. А підписи до цього листа – на окремих аркушах.
До того ж, не оригінали, а ксерокопії підписів (!). Більше того, навіть неозброєним оком видно, абсолютна більшість підписів – підроблена.
Тобто, в редакцію принесли фальшивку. Буквально наступного дня від одного з тих, хто приніс листа в редакцію, надійшла заява в прокуратуру з вимогою притягнути редактора газети до відповідальності за те, що відмовив у публікації згаданого звернення. Редакція залишається на чітких позиціях: не друкувати подібних матеріалів і неперевірених фактів. (До речі, одна з обласних газет все-таки надрукувала подібне, але резонанс від тієї публікації – нульовий, бо кого цікавлять загальні звинувачення без конкретних фактів). Варто нагадати, що до друку приймаються матеріали з оригіналами підписів. І звичайно, ми тепер маємо пам’ятати, що нині знайдеться чимало таких, хто «примазується» до Майдану.
Головна думка, що прозвучала на березневому засіданні правління Вінницької обласної організації НСЖУ і зустрічі з керівниками області: не допускати тиску на пресу, не вчиняти розправи над журналістами.
Звичайно, хотілося б, щоб у нашому районі і влада, і органи місцевого самоврядування, і громадськість знаходили взаєморозуміння, зосередили свої зусилля на виконанні актуальних завдань соціальноекономічного розвитку району. А «полювання на відьом», пошук нібито винних у негараздах, намагання знайти «цапів-відбувайлів» – то шлях у нікуди. Тим більше, зараз, коли, як ніколи, потрібні єдність і консолідація перед реальною зовнішньою загрозою.
Федір ШЕВЧУК, член правління Вінницької обласної організації НСЖУ.