Fridge magnet wooden gears

Таємниця купальської ночі

  • Подобається0Не подобається
  • 9 Липня 2016, 09:00

ЕСЕ З ДИТИНСТВА

На зеленому аркуші долин і лісів, на голубому – спокійнім свічаді річок, ставків, озер, на брунатних – щойно скошеного жита кожен з нас у цей день повертається в дитинство, отроцтво і пише подумки есе, пригадуючи, як на запашнім вербовім рогачі цвіли мрійливо волошки і косарики, прикрашені коралами вишні і маками, як пускали плисти на річку віночки на Купала на милого вроду, на зоряний щасливий шлях…

7 липня зранку дзвони скликають мирян на службу у православні храми. Великомучениця Варвара, коли їхала зі служби з подругою кіньми, дивлячись на красу липневої природи, квіти та аромати зелені, висловила думку, що не може одна людина чи язичницький бог (або їхня солідарність) створити таку красу і гармонію світу. Це може створити один тільки Бог християнства.

… А після вранішньої служби всі поспішають до Бугу, куди кличуть музика, пісні, вірші, ігри, конкурси.

– Уже стало традицією в Ставках, як і в багатьох селах району, святкування – дійст - во на прибузькій скелі, коли Водяник, Мавка, Лукаш, Мавки, в яких переодягаються наші сільські аматори, розважають людей. Після урочистої частини свята – конкурси на кращі пісню і вірш, потім спортивні змагання, різноманітні ігри, сміх, жарти. А завершує свято дискотека. Багато в чому нам допомагають наші спонсори, – розповідає очільник села Микола Запорощук, – це передусім орендатори, фермери, які забезпечують коштами не тільки на костюми, музику, але і на частування гостей свята варениками, чіпсами, морозивом… У цьому велика заслуга і наших власників та продавців сільських магазинів «Мрія», «Конвалія», «Над ставом», «Орбіт», «Андрюха», «Смак»… Люди стараються, щоб запам’яталося свято… ЧИ ВИННІ КОНІ З ДЗВІНОЧКАМИ і порожні церкви в тому, що так на Україну невідомо за що розгнівалися боги? Чи зрадили ми своїй праслов’я - нській рідній національній вірі (РУН-вірі), чи зраджуємо Ісуса, відзначаючи традиційні свята? По-моєму, ні «свої», ні «чужі» боги тут ні при чому. В чомусь поганому в «карі» Бог ні при чому – тут замішані темні сили; а Господь тільки дає зрозуміти людині, що в ній щось не так… Затоплює упродовж багатьох років Закарпаття, бо люди почали вирубувати ліси – легені України. Генделики в нас ростуть, як гриби, а ми дивуємося, що Поділля мокре, а літа то холодні, то спекотні… Засмічуємо кладовища штучними квітами замість того, щоб ці гроші потратити на милостиню старим і бідним. Береги, ліси засмічуємо… Вчора ми одягами червоні галстуки, сьогодні – вишиванки. А що змінилося? Наші ляльки-мотанки відомі і на американському континенті. Ми дивуємо світ рецептами національних страв.

Народжуємо дітей (бо гроші на них платить держава), а що буде з ними завтра, з цими маленькими людьми?

Веземо в АТО продукти цистернами, а Росія для своїх у свою чергу – б’ються люди, вбивають одне одного, і ніхто не хоче скласти зброю.

Звичайно, першим це має зробити агресор. Колись на землю впало страшне випробування у вигляді Гітлера, якого ціною неймовірних зусиль людства було подолано.

А нині вже його послідовник Путлер теж хоче поневолити наш дух. Але не маємо права дати йому це зробити!

… Догорає багаття на березі Бугу, лунають останні пісні, і п’янить чебрець так очманіло, мов востаннє. Розносить вітер пахощі лимонної м’яти – меліси, що теж символізує Україну. Шукаймо її на світанні, мов червону руту. Шукаймо Україну, яку ми десь колись загубили.

Молодій країні за чверть століття посивіли коси, а хто винен у тому, як не ми, люди?

ЩО ТАКЕ ПОЕЗІЯ?

А що таке пахощі квітів?

Пахощі, які символізують мир і порозуміння між народами, які об’єднують людей і створюють відчуття затишку, гармонії, тепла, світла. Тут не може бути місця війні, ворожнечі, чварам і авантюрам.

Це аромати хвої, ладану (істинного антидепресанта на світі!), кокосу, бергамоту, акації і жасмину, мускату і сандалу, евкаліпту, шавлії, кардамону, любистку і меліси…Це пахощі трав над Бугом, рідним краєм пахнуть і купальські пісні, і церковні хори, вибухає яблунева і бузкова заметіль, біла симфонія травневої ночі, що несе нас у юність і дитинство. І зеленава симфонія ночі купальської.

…На тому березі стоїть Марія Магдалена. «Грішниця!» – кричать жінки у натовпі.

Хай кине в неї каменем той, хто безгрішний… А кожен думає: «Дай, Боже, хоч краплинку щастя». А на цьому боці невидимо для всіх – Божа Матір. Дивиться пильними очима і терпить, прощає цей нерозумний, шизофренічнороздвоєний світ.

КАМІНЬ МЕЖОВИЙ

… Було вже далеко за північ. Я давно повернулася зі свята, щось не спалося від нових вражень. Вирішила знайти у своєму зеленому дворі мелісу, щоб заварити заспокійливий чай. До мене підійшли молоді люди і запитали, що роблю о такій пізній порі… До молодих, до нашого цвіту України хочу звернутися: «Шукайте цвіт папороті купальської ночі!

Шукайте кожен свою мелісу і червону руту. Шукаймо Україну в собі! Рідним краєм пахнуть наші українські пісні. Вони натуральні, і про це знає весь світ!» Ми не жлоби, не рагулі (західноукраїнське слово, яким називають розпусну людину). І ні сантиметра не віддасть українець нікому своєї території не тому, що там виросте зайвий корч картоплі, а тому, що там невидимо стоїть камінь межовий нашого праслов’янського прароду… Нашої пращурівської української ментальності і енергетки…

Катерина АНДРОНИК, поетеса, журналіст, лауреат премії імені Василя Думанського 2016 року, с. Ставки.


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Шістдесят років Чернятській ГЕС</b><br />Нещодавно минуло шістдесят років Чернятській гідроелектростанції. Над входом до машинної зали зафіксовано дату її...
1 фото   
<b>Атрибути різдвяних свят</b><br />Серед чималої кількості нових свят та традицій залишається популярним і важливим Різдво. Готуються до нього...
11 фото   
<b>ГОЛДАШІВКА</b><br />Назва села походить від прізвища одного з керівників гайдамацького руху на Поділлі - козака Голдаша, який після...
6 фото   
<b>Еко-музичний благодійний фестиваль «SKYLINE»</b><br />15 та 16 липня острів Анталька с. Флорино перетворився на зону стильної музики і відпочинку під відкритим небом. Адже...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Михайлівка
Трачук Андрій Юхимович (1918) 1918 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1943 р. Похов. м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.

З історії Бершаді
У важких умовах воєнного часу, відчуваючи гостру нестачу ремонтно-будівельних матеріалів і робочих рук, трудящі відбудовували підприємства. Під час масових суботників та недільників робітники й службовці розбирали завали каменю та цегли, в позаробочий час монтували устаткування, яке надходило все в більшій кількості від підприємств братніх республік. У короткий строк налагодили випуск продукції... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Таємниця купальської ночі - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення