– Скажіть, будь ласка, в чому полягає суть таїнства хрещення?
– Таїнство хрещення було встановлено самим Господом нашим Ісусом Христом, коли він приймав святе хрещення в річці Йордан від Іоанна Хрестителя. Перед цим Іоанн Хреститель сказав: я вас хрещу водою, а за мною йде той, хто буде хрестити вас духом святим.
Хрещення – це перше з семи таїнств святої Церкви право - славної. Завдяки йому людина єднається з Христом, стаючи членом Церкви.
– Чи правда, що для хлопчиків і дівчаток хрещення проходить по-різному?
– Сам порядок проведення таїнства хрещення однаковий як для хлопчиків, так і для дівчаток. Є лише одна відмінність: хлопчиків після хрещення вносять в олтар.
А за іконостас, в святая святих церкви, допускаються лише чоловіки.
– У який термін після народження дитини потрібно її охрестити?
– Чітко встановленого терміну не існує, але чим раніше, тим краще. Таїнство хрещення може здійснюватися (у моїй практиці були такі випадки) зразу ж після народження дитини. Коли дитина народжується у важкому стані, її охрестити може й акушерка або санітарка, яка бере участь у пологах. Головне – дотриматися формули хрещення. Після одужання дитини її приносять до церкви, де дочитуються всі необхідні молитви, і таїнство хрещення вважається завершеним.
– Чи може мати бути присутньою при хрещенні її дитини?
– За православним звичаєм, мати не присутня на таїнстві хрещення, тому що дитину хрестять до сорокового дня з часу її народження, а це якраз той термін, коли мати не має права заходити до церкви.
– Вибір імені для дитини – це особиста справа батьків чи її слід називати на честь святого, в день якого вона народилася?
– Раніше дитину, як правило, називали на честь святого, в день якого вона народилася. Сім’ї тоді були багатодітні, й інколи доходило до того, що в одній сім’ї було двоє-троє дітей з однаковими іменами. На сьогодні ж вибір імені дитини допускається на розсуд батьків. Бажано, щоб вибране ім’я було православним.
– Буває й так, що хрещення людина приймає і в дорослому віці. Як потрібно готуватися до таїнства хрещення дорослому?
– Бажання людини прийняти таїнство хрещення має бути усвідомленим, вона повинна підготувати себе насамперед духовно.
Інколи трапляється, що людина не знає, чи була вона хрещена. За церковними канонами, така людина теж допускається до хрещення.
Зараз немало випадків, коли людина приходить до церкви і каже: «Я хрещений, православний, до церкви ходжу, але мені сказали, щоб священик почитав наді мною молитву і дав мені друге ім’я». Це людські забобони, кощунство. Ім’я, яке дається при хрещенні, людина повинна берегти все життя.
– Чи є такі причини, через які священик може не допустити людину до хрещення?
– Це буває тоді, коли священик бачить, що людина не бажає, ще не готова прийняти таїнство хрещення.
– Хто може бути хрещеними батьками?
– Хрещеним батьком або матір’ю може бути тільки людина право славного віросповідання, яка зможе виховати дитину у відповідності до церковних звичаїв, стане добрим духовним наставником. Батьки не можуть бути хрещеними у своєї дитини, чоловік і дружина – у однієї й тієї ж дитини. Хрещеним батьком або матір’ю не може бути людина, яка сама не хрещена, а також людина, яка носить чернечий чин.
За хрещену матір не може бути й вагітна жінка, бо вона носить свою дитину і за іншу поки що не може поручитися. До речі, при хрещенні дорослої людини хрещені батьки не потрібні, адже дорослий вже сам за себе відповідає.
– Що прийнято дарувати на хрещення?
– За звичаєм і церковною практикою, раніше на хрещення дитині дарували чисте біле полотно, в яке вона сповивалася після того, як священик виймав її із купелі з святою водою. З цього полотна потім вишивали сорочку, яку дитина мала сходити. Окрім натільного хрестика, дарують дитині також ікону янгола-охоронця або святого, ім’я якого дають їй.
Можна також дарувати покривало, рушник, бажано білого, світлого кольору.
У кожного народу, як і в кожній сім’ї, свої традиції і закони. Всі ми звикли жити і вірити по-своєму.
Головне – жити з тим теплом і добром у серці, які дає нам Господь при хрещенні, і дарувати їх іншим людям.
Спілкувався Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ