Лелека щастя принесе

  • 0
  • 3 Березня 2018, 09:00

Моє дитинство, юність і зрілість пройшли в рідній Баланівці. Залишилось дуже багато хороших, позитивних спогадів. По сусідству з нами в старенькій хаті жила, аж до 103 років, бабця Параска. На солом’яному даху її хати постійно поселялись лелеки. Ми, школярами, часто приходили на подвір’я помилуватись птахами та послухати бабусині розповіді.

«Здавна вважалось, якщо на даху хати оселились лелеки, це принесе багатство та щастя.

А ще чорногузи захищали оселю від пожежі, а землю – від нечисті, адже харчуються жабами, гадюками, іншими малоприємними створіннями.

Образити бузька вважалось великим гріхом. Казали, що він може у дзьобі принести жаринку вогню і підпалити хату», – розповідала вона.

Пам’ятаю один випадок. У бабці Голамнії також жили лелеки. Але коли ремонтували дах, то довелось зруйнувати гніздо. І хоча люди застерігали, що цього робити не можна, виходу не було. Згодом насправді сталося лихо – хата згоріла.

Думка, що дітей приносить лелека, бере свій початок із сивої давнині. Якщо жінці наснився лелека, варто чекати вагітності. Оскільки сімейні пари птахів нерозлучні, тож їх вважають оберегами сімейного щастя та достатку. Вірили, якщо під час весілля лелека сяде на пічну трубу – буде молодятам щастя.

Птахів прагнули привабити до житла. Неодружений хлопець чи незаміжня дівчина мали прикріпити на даху старе колесо. Згодом чекай весілля. Такий обряд мала здійснити і молода подружня пара, аби пришвидшити появу поповнення в родині.

До лелек із особливою шаною ставляться у багатьох країнах світу. В Україні їх ще вважають провісниками весни. Тепла та романтична пора року вже скоро завітає до нас.

Отож, зустрічаймо весну, зустрічаймо любов!

Віктор БАЛАН, громадський кореспондент, ветеран праці, м. Бершадь.


автор: Газета "Бершадський край"
Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
3 фото   
3 фото   
8 фото   
3 фото   
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Вовчок
Рахновецький Пилип Феоктистович (1894) 1894 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
Горіла земля під ногами окупантів. Група К. О. Пустовойтова спалила на залізничній станції до тисячі тонн сіна, заготовленого для коней румунських військ, група В. М. Глущенка вивела з ладу 64 трактори, знищила понад 400 тонн пального, сховала 12 розібраних тракторів, які після приходу частин Червоної Армії полагодили. Читати далі »


Якщо Ви виявили помилку, виділіть текст з помилкою та натисніть Ctrl+Enter щоб повідомити про це редакцію

Останні новини
Може бути цікаво

Лелека щастя принесе - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники