Про правовідносини, які виникають при цьому, розповідає виконуюча обов’язки заступника начальника – начальника відділу реєстрації актів цивільного стану Бершадського районного управління юстиції С.П. КОВАЛЬЧУК.
– Насамперед зазначу: шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстраціюшлюбу, а також подружжям. На укладення шлюбного договору до реєстрації шлюбу, якщо його стороною є неповнолітня особа, потрібна письмова згода її батьків або піклувальника, засвідчена нотаріусом.
– Світлано Петрівно, давайте поговоримо про зміст шлюбного договору.
– Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки. Ним можуть бути визначені майнові права та обов’язки подружжя як батьків. Однак шлюбний договір неможерегулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми. Крім того, шлюбний договір неможезменшувати обсягу прав дитини, які встановлені Сімейним кодексом України, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище. І ще: за шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.
Відповідно до ст. 94 Сімейного кодексу України шлюбний договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. Якщо його укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу. Якщо ж шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення.
– Чи дозволяє законодавство змінювати умови шлюбного договору?
– Одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається. Його може бути змінено подружжям. Угода про змінушлюбногодоговору теж нотаріально посвідчується. До речі, на вимогу одного з подружжя шлюбний договір за рішенням суду може бути змінений, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.
Слід пам’ятати: одностороння відмова від шлюбного договору не допускається. А от подружжя має право відмовитися від шлюбного договору. У такому разі, за вибором подружжя, права та обов’язки, встановлені шлюбнимдоговором, припиняються з моменту його укладення або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього.
На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема, в разі неможливості його виконання.
Шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якої цим договором порушені, може бути визнаний недійсним за рішенням суду з підстав, встановлених Цивільним кодексом України.
Спілкувався Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.