Тобто, спочатку власник квартири звертається до бюро технічної інвентаризації для того, щоб провести технічну інвентаризацію квартири та отримати витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно. Документ, що посвідчує право власності на відповідну квартиру, технічний паспорт, отриманий у результаті технічної інвентаризації квартири, та витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно подавалися нотаріусу для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу. У результаті вчинення нотаріальної дії нотаріус проводив державну реєстрацію відповідного договору в Державному реєстрі правочинів. Після отримання нотаріально посвідченого договору покупець мав звернутися до бюро технічної інвентаризації для проведення державної реєстрації його права власності на придбану квартиру.
З 1.01.2013 після введення в дію нового Реєстра для здійснення операції з купівліпродажу квартири особам необхідно буде звернутися виключно до нотаріуса. Так, нотаріус перевірить належність продавцю квартири на праві власності в реєстрі, який зараз ведуть бюро технічної інвентаризації (Реєстр прав власності на нерухоме майно); проведе державну реєстрацію прав продавця в новому Державному реєстрі прав; посвідчить договір купівлі-продажу відповідної квартири; та на підставі нього проведе державну реєстрацію права власності на квартиру покупця.
При цьому з 1.01.2013 р. державна реєстрація договору в Державному реєстрі правочинів здійснюватися не буде, оскільки за таких умов відбувалася б подвійна реєстрація одних і тих самих прав.
Що стосується бюро технічної інвентаризації, то останні здійснюватимуть технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна у випадках, передбачених законодавством.
При цьому проведення технічної інвентаризації об'єкта перед здійсненням його продажу буде необов'язковим та залишається на розсуд сторін договору, тобто продавця та покупця.
Анатолій БАЛАН, начальник реєстраційної служби Бершадського районного управління юстиції.