Джулинський сільський голова П.В. Швець (справа) і приватний підприємець О.Л. Бабенко обговорюють питання благоустрою магазину.
Показовою у справі перспективного розвитку малого бізнесу є Джулинська територіальна громада, де мешкають майже п’ять тисяч громадян. За словами сільського голови П.В. Швеця, тут з року в рік зростає кількість підприємців. Нині на території Джулинської сільської ради, окрім державних організацій і установ, зареєстровано 64 суб’єкти підприємницької діяльності.
– Звісно, приватні підприємці найбільше займаються торговельною діяльністю, – розповідає Петро Васильович, – але в селі також надаються практично всі види послуг – від оранки городів до ремонту та обслуговування комп’ютерів й офісної техніки.
А щоб переконатися в цьому, достатньо пройтися центральною вулицею Джулинки і уважно прочитати вивіски. Приємно відзначити, що сільські жителі тут мають змогу скористатися побутовими послугами, навіть і юридичними.
– Підприємництво, – продовжує сільський голова П.В.
Швець, – це податки для бюджету, зарплата для людей, розвиток для громади.
На сьогодні частка малого бізнесу в структурі власних надходжень нашого сільського бюджету складає більше 10%.
В сфері підприємництва, за словами секретаря сільської ради Н.Г. Осельні, працюють майже 400 чоловік.
Тільки цього року малий бізнес створив в територіальній громаді більше 10 робочих місць. Так, нещодавно розпочала свою роботу кредитна спілка «Олеся», відкрилися салон краси «Мар’яна», одна із автозаправних станцій, а ще магазин приватного підприємця М.Г. Сторожевського. Сільська рада всіляко сприяє розвитку підприємництва, надає допомогу підприємцям.
Про ділову співпрацю, розуміння, партнерські стосунки місцевої влади і малого бізнесу свідчать і самі підприємці.
– Сільська рада допомагає нам не лише в оформленні документів, дозволів, а практично у всьому, – каже приватний підприємець М.Ф. Ангелюк, який разом із сином Олександром започаткував власну справу з переробки деревини і надання послуг.
На їхній пилорамі виготовляють напівфабрикат – фрезу, обрізують дошки, роблять коробки на двері, вікна. Навіть налагодили контакти з однією із німецьких фірм, куди поставляли дубову дошку обрізну, з литовцями. Охоче брали паркетну заготовку й в Ободівці. Нині, в період кризи, практично немає збуту продукції.
Про те, що сільська рада і приватні підприємці завжди йдуть назустріч один одному, говорить і власник магазину «100 бажань» О.Л. Бабенко.
Олег Леонідович у свій час був агрономом однієї з дільниць, дружина Марина за фахом вчителька. Однак наважилися, власне, життя змусило зайнятися бізнесом. На місці, де зараз красень-магазин, ще п’ять років тому був смітник. Розчистили, побудували приміщення, впорядкували територію. Криза, звісно, вплинула, зізнається О.Л. Бабенко, стало менше покупців, але на життя вистачає.
Джулинський сільський голова П.В. Швець неодноразово підкреслював, що підприємці також допомагають вирішувати соціальні питання, займаються благодійництвом. Ще не було проблем з виділенням транспорту для виконання робіт з благоустрою, придбанням подарунків для дітей тощо.
На пилорамі приватного підприємця М.Ф. Ангелюка, наприклад, для потреб релігійної громади безплатно порізали 22 м3 деревини, виділяють вантажівку для того, щоб завести пісок, дрова школі і дитсадку, вивезти сміття. Активно допомагають також приватні підприємці Г.В. Рудь, В.З. Хмарук, О.Л. Бабенко, В.Б. Грачов та інші суб’єкти підприємницької діяльності.
Чи можна вважати, що в процесі започаткування та розвитку малого бізнесу вже немає жодних проблем?
Звісно, ні. Підприємництво, особливо на селі, дуже вразливе щодо несприятливих економічних факторів – інфляції, курсу валюти тощо.
Проблеми мають підприємці, які взяли кредити, особливо валютні. Нині практично неможливо отримати в банках пільговий кредит, від чого найбільше страждають фермери. Нестабільність доходів призводить до того, що не вистачає обігових коштів. Потребує вдосконалення і законодавча база.
Попри все, мале підприємництво, маючи високу мобільність, раціональні форми управління, створюючи конкурентне середовище, – це фундамент розвитку громади, регіону, держави. Хочеться вірити, що малий бізнес успішно розвиватиметься і в сільській глибинці.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.
с. Джулинка.