Ще у 1920-1922 роках у Бершаді діяв музей, започаткований знаним політичним, громадським і культурним діячем України та краю, знавцем і збирачем українських старожитностей Іполітом Чеславовичем Зборовським (1875-1937). Наш земляк про цей період відкриття музею згадував так: “Тут стягаю під гуркіт гармат, між бандами, скарби, що залишились у панських палатах: картини, мармур, меблі, бібліотеки, архіви. Бершадський музей став поважною одиницею”. На жаль, доля тієї музейної колекції невідома.
Згодом Зборовський працював над відкриттям музею у Тульчині, а далі зазнав репресій та був страчений у 1937 році.
Наступна спроба музейної справи у Бершаді була здійснена у 1976 році. У новоствореному музеї близько 10 років діяла експозиція, побудована за типовою схемою, у відповідності з поглядами, обов’язковими для того часу.
Місцем перебування музею був старовинний будинок – православна церква Вознесіння Господнього, де у часи войовничого атеїзму релігійна служба стала неможливою.
Після повернення храму в 1989 році релігійній громаді міста, краєзнавчий музей кілька разів зміцнював своє місцезнаходження. Дім духовності, пам’яті народної потребував підтримки за нових ринкових умов.
Завершення капітального ремонту сьогоднішнього приміщення музею у музичній школі міста та відкриття в його залах нової експозиції стало можливим за підтримки місцевої влади. Особлива подяка голові Бершадського райдержадміністрації у 1998-2005 роках Павліченку Анатолію Олександровичу та першому заступнику голови РДА Максимчуку Віктору Давидовичу.
Дату урочистого відкриття нової експозиції – 21 серпня 2004 року – можна вважати днем другого народження Бершадського краєзнавчого музею.