На знімку: голова райдержадміністрації С.Л. Шульц (друга зліва) і голова районної ради М.Г. Бурлака (третій зліва) разом з членами польської делегації беруть участь у засіданні «круглого столу». Фото автора.
Спочатку члени польської делегації відвідали Бершадську ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, де оглянули виставку дитячих робіт, взяли участь у засіданні шкільного євроклубу, за «круглим столом» обговорили проблеми та перспективи розвитку самоврядування в українських та польських школах. Гості побували й в міському дошкільно-навчальному закладі «Сонечко», цікавилися роботою позашкільних закладів освіти. Працівники районного краєзнавчого музею провели цікаву та змістовну екскурсію містом.
Насиченою була програма і другого дня перебування польської делегації. В залі засідань комунальної організації Бершадської РДЮСШ «Ровесник» відбулася презентація роботи освітян «Візитка освіти Бершадщини». За допомогою шкільної агітбригади «Бершадська школяда» та слайдів було яскраво продемонстровано роботу відділу освіти райдержадміністрації та здобутки шкіл.
В районі функціонують 36 дитсадків, 40 шкіл та три позашкільні заклади, успішно реалізуються державні програми «Вчитель», «Сільська школа», «Обдарована дитина», «Шкільний автобус» та інші програми і проекти.
Ефективно діють також клуб молодих учителів «Співдружність», літературно-мистецьке об’єднання освітян «Світоч», районне об’єднання лідерів учнівського самоврядування «Лідер», щороку вшановують на святі «Золотий олімп» переможців всеукраїнських конкурсів та олімпіад, торік вперше проведено зліт випускників, а ще видається газета освітян «Перше вересня» тощо. Кожна школа Бершадщини має певні напрацювання і здобутки, досягнення учнів та учителів.
Членів польської делегації радо вітали на бершадській землі голова райдержадміністрації С.Л. Шульц та голова районної ради М.Г. Бурлака, які коротко охарактеризували район, навели окремі показники його соціально-економічного розвитку. Плідна співпраця з поляками, наголосили керівники, триває вже чотири роки. Відбувається не лише обмін делегаціями з метою ознайомлення з історією, культурою та традиціями дружніх народів, а й розробляються та втілюються у життя спільні проекти, вивчається досвід в різних галузях.
На підтвердження цього одразу відбулося засідання «круглого столу» за участю директорів навчальних закладів Бершадщини, їх заступників, педагогів та представників освіти польської делегації, яке вела начальник відділу освіти райдержадміністрації Л.Т. Почвірна. На ньому обговорено питання: «Шкільна освіта в Україні: традиції, сучасність та перспективи». Яка роль директора польської школи? Чи існують в Польщі методичні об’єднання учителів? Як там організована робота з обдарованими дітьми, робота позашкільних закладів? Чи проводяться предметні олімпіади, творчі конкурси? На ці та багато інших запитань охоче відповідали директор Слупецького загальноосвітнього ліцею імені Маршала Юзефа Пілсудського Тадеуш Рачковський, директор понадгімназійної школи міста Загорове Марек Куява, інші гості. Обмінюючись досвідом, поляки відзначали, що їм теж є чому повчитися у нас.
Незабутні враження у членів польської делегації залишилися від творчої зустрічі районного літературно-мистецького об’єднання «Світоч», на яку зібралася талановита освітянська родина. Обдаровані, творчі учителі та учні презентували діяльність студій «Поетичний дивосвіт», «Музичний дивограй», «Мистецькі палітри», «Талановиті руки», фотостудії. А щоб ця зустріч надовго запам’яталася, членам польської делегації вручили посвідчення почесних учасників літературно-мистецького об’єднання «Світоч».
– Починаючи з 2005 року, – коментує перебування польської делегації на Бершадщині голова райдержадміністрації С.Л. Шульц, – ми активно шукаємо нові, цікаві, нетрадиційні форми співпраці, щоб про наш район знали не лише на рівні області, а й за її межами. В останні роки значно активізувалася співпраця з поляками.
Сторони обмінюються поїздками дітей з метою їх оздоровлення, а також вивчення історії і культури країн, збагачення досвідом відбувається і на рівні керівників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Співпраця поступово поглиблюється, розширюється. Ми вже вийшли на новий рубіж – написання та реалізації спільних грантових проектів, завдяки чому впроваджуємо модель тісної, плідної співпраці з побратимами. Нинішня зустріч також свідчить про якісно новий рівень співпраці з поляками, адже для обміну досвідом ми запросили шістьох керівників різних освітніх закладів, які теж хочуть започаткувати дружні стосунки, проводити обмін поїздками учнівської молоді. Польські друзі переконалися: на Бершадщині багатий арсенал форм роботи не лише в освітянській галузі, є напрацювання, кращі зразки і в інших напрямках життєдіяльності.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.