Різні чутки поширювалися тоді навколо цієї, досить не звичної у нашій місцевості будови. Хоч верх брав в основному ентузіазм, люди вірили в краще майбутнє, за переказами старожилів села знаходилися і такі, які висловлювалися на зразок, що при йшла голота і без відповідного арсеналу спеціальних засобів хоче вилізти з болота. Мається на увазі побудувати на самому березі річки досить відповідальний об’єкт. Кажуть, звести щось подібне у такому місці, щоб воно простояло стільки років і давало віддачу, не так просто навіть у наші дні.
Але люди, нехай це стане наукою нинішньому поколінню, вже тоді шукали дешеві енергоносії. Не вичікували, що хтось повинен прийти і все для них зробити, як тепер дехто виглядає інвестора, а діяли всіма відомими і доступними їм способами та методами. В даному випадку розуміли, що без води, як кажуть, ні туди і ні сюди. От і спробували перехитрити природу і заставити течію Південного Бугу виробляти дешеву електричну енергію, яка ні за якої пори не була зайвою.
На сьогодні, через більш, як півстоліття, можна з впевненістю сказати: задум вдався. Два генератори німецького виробництва дають струм і тепер, забезпечуючи ним Маньківку, Шумилово, частину Джулинки і Чернятки. А надлишок електро енергії передається в загальну енергетичну мережу держави.
Потужність генераторів 0,75 мегават, і при нормальній воді, як тут висловлюються, щодоби виробляється 27-28 тисяч кіловатгодин електроенергії. З обслуговуючого персоналу тільки – бригадир, чотири чергових електрики, які працюють позмінно, і один слюсар. Енергетики в основному із середньою технічною освітою.
Не зовсім щедрий на слова черговий електрик Михайло Григорович Таужнянський, який якраз був на зміні, розповів, що орендує тепер цей об’ект ТОВ "Вінницяенергоінвест".
Чим саме керувалися тодішні енергетики, обравши для її будівництва саме це місце, можна тільки висловлювати припущення – цьому, швидше всього, сприяв рельєф місцевості.
А вабить вона по сьогодні ще й іншим – мальовничими місцями, природою.
Саме тому тут чимало відпочиваючих влітку.
Як персоналу станції, так і всім, хто тут побував, приємно останнім часом спостерігати, як з приходом нових господарів змінився на краще загальний її вигляд.
Відремонтовано дах, вставлено металопластикові вікна, здійснюються ремонти.
І на сьогодні одна з найстаріших ГЕС у області продовжує виробляти електро - енергію, таку необхідну всім нам.
Павло КУШПЕЛА.
На знімку: у машинній залі Чернятської ГЕС.