«Більше 50% людей, які отримали земельні паї, фактично потрапили у пастки різних ділків-махінаторів і, буду говорити прямо, – аферистів.
Це пов’язано з недосконалістю законодавства», – зауважив глава держави і додав, що особливої уваги у цій сфері потребує питання щодо продажу, оренди і використання земель сільськогосподарського призначення. На думку В.Ф. Януковича, врегулювання цих питань повинно бути спрямовано, насамперед, на захист інтересів власників землі.
Дані питання в центрі уваги і обласної влади, зокрема голови Вінницької облдержадміністрації М.Джиги. Питання безоплатного оформлення та видачі громадянам державних актів на право власності земельних ділянок, регулювання земельних відносин, використання та охорони земель стоять на його особистому контролі.
Ефективність використання сільськогосподарських земель області перевірятиме спеціально створена робоча група на чолі з першим заступником голови облдерж - адміністрації Іваном Мовчаном. Очільник області Микола Джига особисто контролюватиме роботу органу за підсумками щоденних засідань протягом тижня. На першому засіданні були представлені презентаційні матеріали Бершадського, Жмеринського, Калинівського, Крижопільського, Піщанського, Чечельницького районів.
Свою роботу спеціальна група зосередить на питаннях ефективності використання земель сільськогосподарського призначення, виплати орендної плати за земельні паї (відповідно до Указу Президента вона повинна становити на менше 3% вартості), рівня заробітної плати та платежів до бюджету і Пенсійного фонду.
До складу робочої групи, очолюваної Іваном Мовчаном, також входять заступник голови обласної державної адміністрації В.Черній, начальник головного управління економіки облдержадміністрації А.Гижко, начальник головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації А.Павліченко, керівники головного управління Держкомзему, головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, голови, заступники з питань агропромислового розвитку та економіки райдержадміністрацій, начальники районних відділів Держ - комзему.
У
Бершадському районі через неповну державну реєстрацію договорів оренди земель бюджет втрачає майже 1,5 млн. грн. Порівняно з іншими районами з аналогічними погодно-кліматичними умовами та якістю ґрунтів район не «дотягує» по врожайності культур.
Як відомо, сільське господарство є домінуючою галуззю виробництва сільськогосподарської продукції в нашому районі. Загальна площа сільськогосподарських угідь становить 102,3 тис. га, в тому числі ріллі 93,8 тис. га, що свідчить про високий рівень агропромислового освоєння земель.
Крім того, площа багаторічних насаджень – 1,62 тис.
га, сіножаті – 1,88 тис. га, пасовища – 4,98 тис. га.
В райдержадміністрації створено робочу групу, яку очолює голова РДА, щодо забезпечення підвищення ефективності державної політики у сфері регулювання земельних відносин та використання земель. На останньому засіданні робочої групи голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур та начальник відділу Держкомзему у
Бершадському районі В.Д. Гладкий інформували, що для забезпечення повноти надходжень коштів до бюджетів різних рівнів за використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення необхідно проаналізувати дотримання вимог чинного законодавства України при визначенні орендної плати за земельні ділянки державної власності на території району при внесенні змін до укладених договорів оренди земельних ділянок та при поновленні договорів оренди земельних ділянок.
Аналізуючи розмір нарахованої та виплаченої орендної плати по укладених договорах оренди земельних ділянок, а також аналізуючи ціни, які склались на пшеницю 5 класу за період з 2000-го по 2009-й роки, встановлено, що в 2000 році ціна однієї тонни зерна пшениці становила 540 гривень з ПДВ, з кожним наступним роком ціна збільшувалась. В 2007 році вартість однієї тонни зерна становила 977 гривень за тонну та відповідно збільшилась на 54%, а ціна за оренду одного гектара землі на території району фактично залишилась на рівні 2002 року.
Орендна плата за використання земельних часток (паїв) з 2002 року встановлювалась відповідно до статті 1 Указу Президента України від 2 лютого 2002 року «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» в розмірі півтора відсотка від нормативної вартості земельних ділянок (часток паїв). В 2008 році розмір орендної плати за земельні частки паїв встановлювався відповідно до статті 1 Указу Президента України від 19 серпня 2008 року за номером 725 «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», відповідно розмір орендної плати за паї збільшено з півтора відсотка до трьох відсотків від нормативної вартості земельних ділянок, часток (паїв).
Середній розмір орендної плати за використання одного гектара земель запасу та резервного фонду сільськогосподарськими підприємствами на сьогодні – 130 гривень, що становить менше одного відсотка від нормативної вартості одного гектара ріллі.
Орендна плата за використання земель запасу та резервного фонду фактично не змінювалась із 2002 року.
Президентом України та головою уряду поставлено завдання збільшення надходжень коштів до бюджетів різних рівнів.
Виконання поставленого завдання можливо зреалізувати за рахунок збільшення розміру орендної плати за використання земельних ділянок земель запасу та резервного фонду, що відносяться до земель державної власності.
Як бачимо, національна програма Президента України виконується і її виконання знаходиться під постійним контролем.
Виплата заробітної плати – одне з найважливіших питань Велика увага обласної влади приділяється і погашенню заборгованості із заробітної плати всіма суб’єктами господарювання. Наприкінці липня поточного року в райдержадміністрації під керівництвом начальника головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області М.А. Черненка працювала обласна виїзна комісія по погашенню заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. В ході роботи комісії було заслухано представників 7 підприємствборжників та визначені перспективи погашення ними боргу.
Арбітражні керуючі доповіли про вжиті заходи по відшкодуванню заборгованості до Пенсійного фонду з підприємств-банкрутів.
В області середньомісячний рівень заробітної плати в сільськогосподарському секторі становить 1200 грн., в нашому районі – 1011 грн.
Перший заступник голови обласної державної адміністрації Іван Мовчан вимагає ефективної роботи з боржни - ками по зарплаті. Про це він заявив на нараді з керівниками райдержадміністрацій.
Він переконаний, що має бути конкретна робота з конкретним боржником щоденно і поставив завдання, щоб «до 1 вересня керівники районів прозвітували по тих боржниках, які є в кожному з районів».
Керівники кожного району повинні скласти список підприємств, які, на їх думку, є безнадійними. «По цій категорії підприємств-боржників будемо разом з вами запрошувати керівників цих підприємств і окремо з кожним розмовляти. Питання виплати заробітної плати – це питання №1. Робочий день ми будемо починати з цього і на цьому питанні його закінчувати», – наголосив І.Мовчан.
Також перший заступник голови обласної державної адміністрації звернувся до керівника арбітражних керуючих та попросив його донести позицію влади до кожного із арбітражних керуючих. «Час дерибану закінчився, і арбітражні керуючі мають в першу чергу сприяти виплаті заробітної плати, розрахуватись з фондами», – додав він (станом на 1 липня 2010 року загальна сума боргу з виплати зарплати збільшилася на 3,92% або на 1,3 млн. грн. у порівнянні з 1 червня до 34,5 млн. грн.).
Олександр СНІГУР, голова Бершадської райдержадміністрації, голова районної організації Партії регіонів.