Природними умовами краю зумовлені назви Підвисоке, Підгайці, Загайці, Заруддя, Бережани,
Шляхова,
Глинське. На наявність певних рослин і тварин (або на обставини, пов'язані з ними) вказують назви Яблунів,
Лугова, Вербів, Дубова,
Тернівка, Грабівці, Берізки, Липовець, Козова,
Вовчок, Гусятин, Комарів. Населені пункти називаються й за ремеслами: Гончарівка,
Лісниче, Щітки, Бортники тощо. Чимало річок дали імена містам і селам. Наприклад, мальовничі річки Мурафа, Росава,
Серебрія перелили свій дзвін у назви сіл.
Багаті змістом назви, дані народом. Ось візьмемо село Кліщів Тиврівського району. Там є урочище Бакайка, а в ньому з-під землі зринає джерело з такою ж назвою. Кажуть, в ньому солодка, прохолодна, цілюща вода. У слові "Бакайка" – глибокий зміст. Візьмемо словник української мови. В ньому прочитаємо, що бакай – це глибока яма в річці, ставку і вибій з водою. Яка насолода пити з благодатного джерела рідної мови! Яке багатство постає в народних назвах! От, скажімо, долина біля села Кліщева – Бадя, довколишні ліси – Каламанщина, Березина, Довжок.
І такого чимало цікавого є в кожному місті і селі. Треба лише захотіти прислухатися до назв, і вони розкриються глибокою народною мудрістю або складуть загадку, над якою сперечатимуться вчені, поведуть слідами давніх легенд.
В назві міста Ладижин звучить ім'я давньоруської богині Лади. Деякі вчені припускають, що слово Іллінці походить від давньої назви греків – еллінів.
Кожен може здійснити подорож у таку легенду. Досить лише задуматися, як називається місто, село, вулиця, на якій живеш, ставок, в якому купаєшся й рибалиш, ліс, до якого ходиш по суниці. Виявиться, що за незвичайною назвою – багато нового, нерозгаданого.
Ірина НАТУРА,
студентка Київського Національного державного універститету
ім. Т.Г. Шевченка.