Він народився в селі Рахнівці Гайсинського району.
Його юність була пов’язана з нашим краєм. У 1959 році він закінчив із відзнакою історико-філологічний факультет Донецького педагогічного інституту. Отримавши диплом про вищу освіту, одержав направлення на роботу вчителем української мови і літератури у семирічну школу села Таужне Гайворонського району.
Ось як згадував пізніше поет: «Стужілий за справжньою Україною, поїхав учителювати на Кіровоградщину, поблизу Гайворона. Там витеплів душею, звільнився від студентського схимництва…».
Того ж року були опубліковані його перші вірші.
Недовге було те вчителювання. У жовтні 1959-го Гайворонський райвійськкомат призвав юнака на військову службу. А потім була робота в газеті «Соціалістичний Донбас», аспірантура в Інституті літератури Академії Наук України. Його вірші друкуються в журналах «Дніпро», «Прапор», «Донбас»…
Поет мав можливість розраховувати на безбідне й успішне життя з високим статусом ученого і талановитого літератора. Але не судилося… Виступ у столичному кінотеатрі «Україна» проти репресій української інтелігенції став початком хресної дороги Василя Стуса… За свої переконання в необхідності української автономії був позбавлений волі загалом на 12 років. І смерть свою зустрів за гратами…
Василь Стус належить до плеяди тих імен, без яких важко уявити українську поезію ХХ століття. Поет від Бога, він зібрав у собі всі чари подільської природи і гіркоти нашої історії. Він водночас був і борцем: «За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину…». Саме поєднання великого таланту поета, його доброчесті і громадянської саможертовності возносять його на постамент великої народної шани.
З нагоди 80-річчя з дня народження поета-борця в Гайвороні відбулись урочистості біля пам’ятника В. Стусу.
Керівники міста, депутати міської ради, представники громадськості, шанувальники творчості письменника вшанували пам’ять Василя Семеновича хвилиною мовчання та квітами до погруддя. Поети Марина Джус, Катерина Барановська та Микола Маринич читали вірші, присвячені видатному землякові. Краєзнавець Олексій Павличук розповів про деякі факти з його життя.
В.Стус гордо йшов по обраній дорозі мученика сумління, усвідомлюючи, що його життя і боротьба – то частка життя та боротьби українського народу за незалежність.
Олександр ГОРОБЕЦЬ.