– Олександре Миколайовичу, що можна сказати про газифікацію цієї території району у нинішньому році?
– Насамперед, те, що будівництво газопроводу-відводу Тростянець-БирлівкаВербка в цей час ведеться.
Загальна його довжина до газорозподільної станції АГРС №1 у Бирлівці 26 кілометрів 345 метрів. Виконують роботи фахівці «Київгазбуду», в яких є для цього все необхідне.
Їхніми колегами з «Ободівкагаз» його було прокладено 7,6 кілометра. Тож станом на 18 липня бершадчани вже на півдорозі до мрії, загальна довжина прокладеного газопроводу вже становила 13 кілометрів 100 метрів, тобто практично половину загальної його довжини до Бирлівки.
Готувалася траса для прокладання далі.
– А чи не трапиться так, що у найнепідходящий момент знову не вистачатиме, як не коштів, то труб чи інших матеріалів, обладнання?
– Таких збоїв нібито не повинно статися, адже тільки по першому траншу було завезено більше восьми кілометрів труб, а вже надійшов і наступний транш – 12 мільйонів гривень, на одинадцять з яких замовлено найнеобхідніше. В загальному ж надійшло вже 26 мільйонів гривень. Але потреба в коштах неабияка.
Одна тільки АГРС у Бирлівці буде коштувати до семи мільйонів гривень. А ще ж потрібно за щось готувати під неї фундамент.
– Від газорозподільної станції у Бирлівці потрібно якимось чином подати блакитне паливо ще і до населення?
– Найперше, потрібне буде побудувати від неї газопровід-відвід протяжністю 5 кілометрів 111 метрів до газорозподільної станції міста Бершаді, яка буде розташована в районі центрального кладовища. Його орієнтовна вартість – 6,5-7 мільйонів гривень.
У свій час на цей газопровід навіть виготовлялася проектна документація, але вона давно вже застаріла і доводиться міняти кошторис. Для її поновлення вже зібрано всі документи, а 132 тисячі гривень на це виділяє директор ПрАТ «Зернопродукт МХП» М.І. Кучер. А перший транш оплати у вигляді 30-відсоткового авансування за документацію, яку виготовляє інститут землеустрою, профінансує міська рада. Хоч і в цьому випадку надати допомогу обіцяв М.І. Кучер.
Після того, як проектнокошторисна документація вже буде готова, «Київгазбуд» обіцяє прокласти його від АГРС у Бирлівці до АГРС у Бершаді, вклавши власні кошти.
– Тож чи реально все-таки вже до завершення цього року запалити блакитні факели на газорозподільних станціях у Бершаді і Бирлівці?
– На трасі на сьогодні зайняті щоденно 26 працюючих, два трубоукладачі, бульдозер, автотягач-автокран. Тіль - ки за 15 і 16 липня було зварено 800 метрів газопроводу вже на території Тростянеччини. Ще донедавна перепоною на його шляху був ліс, але і цю проблему вже вирішено – після перерахунку коштів лісгосп приступає до суцільної рубки, де його буде прокладено згідно з проектом.
Отже, якщо орієнтуватися на фінансування, темпи робіт, то цілком реально, що вже у наступному році продовжимо цю роботу в селах і у місті. Від АГРС у Бирлівці блакитне паливо надійде у Баланівку, П’ятківку, селище Глинське і в райцентр. А до АГРС №2, яку буде побудовано на виїзді з Бершаді в районі колишнього цукрового заводу, будуть під’єднані всі інші села, в тому числі і південної зони району.
Профінансувати підвідні газопроводи у Бирлівці, Баланівці, П’ятківці і Глинському зобов’язався знову ж таки М.І. Кучер, хоч зазвичай це робиться за державні кошти.
А от вуличні газові мережі вже можуть прокладатися як за рахунок спонсорів, так і за рахунок населення.
Будівельники газопроводу з «Київгазбуду» планують прокласти його до листопада цього року. В тому числі і до райцентру, якщо тільки своєчасно буде оплачено виготовлення проектно-кошторисної документації.
Але нехай ніхто не подумає, що будівництво газопроводів не така вже і складна справа.
Для цього необхідно не тільки здійснити зварювання труб, а й дослідити кожний стик лабораторією, обробити їх спеціальним термопластом, який завозиться з Росії. Після цього труби очищаються в середині і аж тоді здійснюється випробування їх під тиском.
Але все це не становитиме вже перешкод.
Павло КУШПЕЛА