Прокуратура Бершадського району спільно з іншими правоохоронними органами систематично проводить роботу щодо попередження, виявлення, припинення корупційних правопорушень, притягнення винних осіб до передбаченої законом відповідальності та відшкодування ними завданих збитків.
У 2015 році прокуратура виявила таке корупційне правопорушення. Один із керівників державного підприємства Бершадщини одночасно був засновником та керівником товариства з обмеженою відповідальністю, яке займалося господарською діяльністю, для чого використовував майно державного підприємства. Незважаючи на вказане, посадовець не повідомив про конфлікт інтересів; районний суд його визнав винним за ст.
172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення та наклав відповідне стягнення.
Корупція є однією із найгостріших сучасних проблем.
На законодавчому рівні механізм її вирішення уже створено. У газеті «Голос України» від 25.10.2014 р. офіційно оприлюднені нові антикорупційні закони – «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про запобігання корупції», «Про засади антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо визначення кінцевих вигод одержувачів юридичних осіб та публічних діячів».
Але, як і завжди, одним із найбільш істотних чинників у подоланні корупції залишається ставлення населення до цієї проблеми. Як свідчать результати досліджень, проведених в Україні протягом останніх років, більше половини населення схильне до вчинення корупційних правопорушень у разі, якщо це може сприяти розв’язанню проблеми. Крім того, значна частка населення з огляду на брак відповідних знань не кваліфікує певні види поведінки як корупційні, усвідомлюючи при цьому невідповідність такої поведінки нормам моралі чи професійної етики.
Тому надзвичайно необхідним є активізація участі населення та громадських формувань в інформуванні органів прокуратури та інших органів, уповноважених на боротьбу з корупцією, про відомі їм факти корупції. Так, протягом 2015 року до прокуратури нашого району не звернулось жодної особи з повідомленням про факти вимагання неправомірної вигоди чи спонукання до таких дій. І нині частка такого населення є невеликою, зокрема з огляду на високий ступінь лояльності населення до корупції, засудження фактів повідомлень про корупцію як поведінки, яка суперечить етичним нормам, низький рівень довіри до діяльності правоохоронних органів, зневіру в ефективності антикорупційних заходів, страх бути покараним за повідомлення про підозру в корупції.
Але для того, щоб побороти корупцію та її прояви, ми повинні об’єднати зусилля, разом сформувати негативне ставлення до цього явища, підтримувати антикорупційну культуру серед населення, відновити довіру до діяльності правоохоронних органів. Не потрібно боятися бути покараним за повідомлення про підозру в корупції, оскільки органи прокуратури, навпаки, відкриті для спілкування з активними громадянами і завжди готові допомогти у встановленні винних у вчиненні корупційних правопорушень осіб. Водночас звернення про відомі корупційні діяння має бути підтверджене конкретними фактами вчинення або готування такого діяння і не будуватись на припущеннях чи догадках.
Подавати скаргу можна також, вкинувши її до скриньки звернень у приміщенні прокуратури, або зателефонувавши за номерами 2-40-73 та 2-10-05. Анонімність і захист осіб, які повідомлятимуть про відомі їм корупційні діяння, буде забезпечуватись.
Корупція – це «хвороба» для здорового суспільства, але скоординованість дій прокуратури та інших правоохоронних органів разом із активною позицією громадськості здатні підвищити ефективність заходів, що скеровані на зміцнення законності і правопорядку в державі та «вилікувати» суспільство від цього негативного явища.
Богдан ЗАРІЧАНСЬКИЙ, прокурор району