Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. На підставі договору поділу спадкового майна, кожен із спадкоємців набуває право спадкування на конкретні, визначені в договорі речі (тобто: одному спадкоємцю – певне рухоме майно, іншому спадкоємцю – певне нерухоме майно тощо), а також на обов’язки спадкодавця відповідно до своєї частки у спадщині.
Поділ вчиняється спадкоємцями за їхньою взаємною згодою, він може бути з призначенням грошової компенсації спадкоємцю, частка якого зменшується таким поділом, або без грошової компенсації. Важливо: у випадках укладення договорів про поділ спадщини з виплатою грошової компенсації, нотаріусами обов’язково враховується факт перебування спадкоємця в шлюбі, оскільки грошові кошти, які використовуються як оплата компенсації, є спільним сумісним майном подружжя, тому цей договір може бути вчинений тільки за нотаріально засвідченою згодою другого з подружжя спадкоємця, і як наслідок, є підставою для виникнення права спільної сумісної власності обох із подружжя на спадкове майно.
Укладання договору про поділ спадкового майна, якщо серед спадкоємців є малолітні, неповнолітні, недієздатні особи або особи, цивільна дієздатність яких обмежена, поділ спадкового майна здійснюється за наявності згоди батьків (або законних представників) та дозволу органів опіки та піклування.
Договір про поділ укладається спадкоємцями після спливу строку, встановленого для прийняття спадщини.
Нотаріальне оформлення спадкових прав відбувається з посвідченням договору про поділ спадкового майна лише між тими спадкоємцями, які прийняли спадщину, а також за їхньою взаємною згодою, також перед видачею їм свідоцтва про право на спадщину.
Необхідно також вказати, що цей договір вимагає додаткових грошових витрат, однак вони є меншими, ніж витрати за поділ спадкового майна через судові органи.
Для прикладу наводимо таку ситуацію: спадкове майно померлого складається з цілого житлового будинку та цілої земельної ділянки. У померлого є 2 сини, які прийняли належним чином спадщину.
Згідно із законом обидва сини мали б отримати кожен по 1/2 частці будинку та кожен по 1/2 частці земельної ділянки. Але якщо вони за взаємною згодою укладають вищевказаний договір, тоді вони можуть спадкувати, наприклад, наступним чином: один син – цілий житловий будинок, а другий син – цілу земельну ділянку.
Марія КАСЕВИЧ, державний нотаріус.