Неправомірна вигода є предметом злочинів, передбачених ст. 368, 368-2, 368-3, 3684, 369-2, 370 Кримінального кодексу України.
Громадяни, які звикли, що хабар треба давати скрізь, просто не повідомляють про відомі їм факти передачі хабара, а якщо зацікавлені в тій чи іншій дії з боку чиновника, то самі охоче йдуть на цей злочин. Така ж і психологія чиновника: навіщо справно працювати і отримувати копійки, коли, використовуючи своє посадове становище, можна одержати набагато більше. В нашій країні це явище охопило багато сфер суспільного життя.
Як же зрозуміти, що це саме вимагання хабара?
Перше, що повинно вас насторожити: якщо посадова особа при своїй негативній відповіді на ваш запит до нього поводиться дивно. Чиновник здійснює мімічні та інші рухові дії, в тому числі вказівні, за якими може прослідувати написання числа на аркуші паперу, мобільному телефоні, комп'ютері і т.д.
Другий, найбільш типовий випадок, може проходити за таких обставин. Посадова особа при розмові з вами явно мимрить, навіть бідкається про те, що виконати ваше прохання вельми важко і практично нездійсненно, що це займе багато часу, що його дії будуть незаконними, і він може нести за них відповідальність. Розмова носить явно двозначний характер, але ніяких прямих натяків на гроші або щось ще – ні.
І третя ситуація, коли рішення вашого проблемного питання явно затягується. Ви неодноразово відвідуєте посадову особу, а у відповідь не отримуєте практично нічого.
А от платити чи не платити за «швидке» розв’язання вашого питання, вирішувати вам. Але хочу зазначити, що хабарництво (надання неправомірної вигоди) – це злочин, який здійснюється не лише за участю службових осіб, а й за участю громадян. Це завжди прояв волі двох – того, хто дає хабар, і того, хто його бере.
Особа, яка добровільно заявила про факт вимагання хабара або після його дачі, але до порушення кримінального провадження, звільняється від кримінальної відповідальності. Особа, яка пропонувала, обіцяла або надала неправомірну вигоду, може бути звільнена від кримінальної відповідальності за наявності одночасно двох підстав: поперше, якщо щодо неї вчинено дії щодо вимагання неправомірної вигоди; по-друге, після пропозиції, обіцянки чи надання неправомірної вигоди вона до повідомлення її про підозру у вчиненні злочину добровільно заявила про те, що сталося, органу, службова особа якого наділена законом правом повідомляти про підозру.
Громадяни повинні остаточно відмовитися від фінансування корупційного механізму й обрати законні шляхи вирішення особистих проблем.
Людмила ЗЕЛЕНЮК, начальник районного управління юстиції.