У процесі реформування пенсійної системи закладено набуття страхового стажу на рівні 30 років для жінок та 35 років для чоловіків. Тому питання щодо його наявності при виході на пенсію є досить важливим, а з іншого боку – і проблемним, адже офіційно влаштуватись на робоче місце з гідним заробітком у сільській місцевості – на межі фантастики.
Саме тому більшість займається веденням особистого селянського господарства. Виникає питання: чи можливо набути необхідний страховий стаж, працюючи в особистому селянському господарстві або будучи членом фермерського господарства? Відповідь: так, можливо.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» члени фермерських та особистих селянських господарств мають право на добровільну сплату єдиного внеску.
Для того, щоб укласти договір про добровільну сплату єдиного соціального внеску, члени фермерських та особистих селянських господарств подають до органу Пенсійного фонду за місцем проживання такі документи: – заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, в якій зазначають, у якому виді загальнообов’язкового державного соціального страхування вони бажають брати участь; – документ, що підтверджує їхнє членство в такому господарстві; – копії документів: довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності); трудової книжки (за наявності) та документа, що посвідчує особу.
З особою, що подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, після перевірки викладених у заяві відомостей, орган Пенсійного фонду України не пізніше як через 30 календарних днів від дня отримання заяви укладає договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Договір про добровільну участь набуває чинності з дня його підписання. Добровільна участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні передбачається на строк, зазначений у договорі, але не менше одного року.
Члени фермерських та особистих селянських господарств, які уклали договір про добровільну участь у системі загальнообов’я - зкового державного соціального страхування, сплачують єдиний внесок щомісяця в розмірі, визначеному в договорі, за кожний місяць до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який його сплачують.
Розмір єдиного внеску розраховується від суми, яку такий платник визначає самостійно, але не більше за максимальну величину (яка дорівнює 17 розмірам мінімальних заробітних плат, у березні 2013 року – 19499,00 грн.) бази нарахування єдиного внеску, яку встановлено в законі, і не менше за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу, і становить: – у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні – 33,2% (мінімальний розмір сплати єдиного внеску у березні 2013 року – 380,80 грн.); – у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття розмір єдиного внеску додатково збільшується на 1,5%, тобто на 17,20 грн., і становитиме 398,00 грн.; – у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням – на 1,9% (на 21,79 грн.), і становитиме 419,80 грн.; – у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності – на 1,51% (17,31 грн.), і становитиме 437,12 грн.
Також такий платник має право вибору будь-якої комбінації фондів.
Звертаючись до цієї групи громадян, просимо скористатися можливістю добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з метою набуття необхідного страхового стажу для отримання в майбутньому пенсії та права на отримання лікарняних, декретних, путівок для оздоровлення та інших соціальних виплат.
Телефон для довідок 2-19-71.
Олена ЛЕВИЦЬКА, начальник відділу обліку надходження платежів управління ПФУ у Бершадському районі.