Фото Галини ІВАНЧЕНКО.
Наші високоповажні гості побували у районному краєзнавчому музеї, на єврейському кладовищі, знайомилися з містом. А недільного вечора, 3 вересня, у бершадській синагозі зібралися представники громадськості різних національностей, члени ради церков і релігійних організацій, громадської ради при райдержадміністрації, краєзнавці, журналісти. Відкрив зустріч і представив гостей очільник єврейської общини Юхим Вигоднер.
Далі професор Магочій представляв свої книги – «Євреї та українці – тисячоліття співіснування» і «Бабин Яр». Він наголосив на тому, що попри чорні сторінки історії України він намагався показати ці періоди максимально об’єктивно, не обминаючи і непривабливих сторінок нашої спільної минувшини.
У ході зустрічі наш гість детально розповів про роботу над книгами, зустрічі і знахідки, проблеми, які довелося долати при написанні цих ґрунтовних досліджень. Кожен із присутніх мав змогу перегорнути книги, а відтак усі охочі – замовити видання для себе. Після детальної розповіді вченого люди зверталися до нього із запитаннями, на які він щиро і відверто відповідав. Деякі відповіді вражали, наприклад, всіх здивувало, що професор, який має українські корені (його мати родом із Закарпаття), українську мову почав вивчати лише з дев’ятнадцяти років.
Наталія Федущак розповіла про діяльність благодійного фонду «Україно-єврейська зустріч».
Зустріч-презентація перетворилася в зацікавлену розмову щодо необхідності глибшого вивчення піднятої теми, зокрема історії краю та України. Мова йшла і про вшанування пам’яті жертв Голокосту на Бершадщині.
Про це говорили Юхим Вигоднер, Маїс Сологуб, Олександр Жорницький, Григорій Погончик та інші. До речі, Григорій Олексійович, автор книги «Кровоточащая рана», розповів про роботу над книгою, представив її переклад на англійську мову.
У контексті спогадів про історії родин, які вижили в роки лихоліття, особливого значення набула тема Праведників світу. Чимало українців, ризикуючи життям, рятували євреїв від знищення нацистами.
Зі словами подяки гостям за їхню роботу, що має велике значення не тільки для наших народів, а й для всього світу, виступили перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський та заступник голови районної ради Сергій Пересунько.
Федір ШЕВЧУК.
Павло-Роберт Магочій (нар.26 січня 1945, Інглвуд, НьюДжерсі, США) – американсько-канадський історик угорсько-українського походження; дослідник історії України та Підкарпатської Руси, етнічних груп сучасної Канади. Народився в родині вихідців із Закарпаття – угорця та українки (карпатської русинки).
Доктор філософії в галузі історії. 1971 року був запрошений у Гарвардський університет відомим ученим Омеляном Пріцаком, де працював в Українському науковому інституті.. Від 1980 р. – професор історії та політології Торонтського університету (Канада), де водночас очолив кафедру українських студій.
1989 року читав курс української історії у Гебрейському університеті в Єрусалимі.
У 1990-1997 роках – директор Інституту історії полікультурної спільноти провінції Онтаріо; головний редактор «Енциклопедії народів Канади» (1999). Був науковим консультантом Інституту соціальної антропології ім. М. Планка в Німеччині (2001, 2002, 2003, 2006).
Павло Магочій має широкий спектр наукових інтересів: він – автор понад 600 публікацій з історії, політології, бібліо - графії, соціолінгвістики й картографії, що вийшли англійською, німецькою, французькою, китайською, українською та іншими слов’янськими мовами. Не раз приїжджав в Україну. Від 1978 року є президентом-засновником Карпаторуського дослідного центру США (англ. Carpatho-Rusyn Research Center), який видає у США та Європі наукові й науково-популярні праці з історії і культури русинів.
Голова Світової ради русинів (2005-2009).