Кожний суб'єкт господарювання, запроваджуючи певний бізнес, не забуває про виконання працівниками роботи з дотриманням ними охорони праці. Але, перш за все, розуміє охорону праці, як створення робочих місць для працюючих, забезпечення їх оплатою праці. Коли ж говориться про запровадження чи створення системи управління охороною праці на підприємстві, керівники підприємств ставляться до цього питання досить легковажно.
Нагадаю, що питання охорони праці регулюються Законом України «Про охорону праці» та іншими нормативно-правовими актами, яких повинні дотримуватися керівники підприємств, установ і організацій.
Так, роботодавець має створити службу з охорони праці або призначити відповідних фахівців для виконання такої роботи. Найбільше уваги питанню охорони праці приділяють на потужних чи розвинутих підприємствах, де служби з охорони праці контролюють стан справ на підприємстві. Навпаки ж, не переймаються станом охорони праці приватні фірми, торговельні підприємства, підприємці, які використовують найману працю, не знають чи не хочуть знати про працівників, котрі б вели ділянку роботи з охорони праці.
Дехто з них вважає, що користі від них мало. Але з іншого боку, коли трапляється нещасний випадок у приватника, звинувачення завжди лягає на плечі працівника, який не знав процесу технології виготовлення, правил поводження з машинами й механізмами, а також своїх обов'язків та функцій. На запитання «Хто навчив працівника методам роботи?» відповіді немає.
З настанням осінньо-зимового періоду почастішали нещасні випадки із працівниками певних категорій (сторожі, охоронники, опалювачі приміщень тощо), пов'язані із використанням опалювальних пристроїв та необладнаних місць перебування і відпочинку цих категорій працюючих.
Так, 20 жовтня в підвальному приміщенні, де знаходився котел водяного опалення Чечельницького ра - йонного суду, було знайдено тіло опалювача приміщення цієї установи без ознак життя.
На сьогоднішній день проводиться розслідування даного нещасного випадку.
Найбільш резонансним випадком зі смертельним наслідком, що трапився в області з початку року, є випадок у ПП «Водоканалрембуд» м. Вінниці з безробітним, який був найнятий на роботу представниками підприємств без офіційно оформлених трудових відносин. До роботи підвищеної небезпеки він приступив без відповідного навчання і без засобів індивідуального захисту. Внаслідок даних порушень загинула молода людина.
Кожному працівникові необхідна впевненість у безпечній та нешкідливій праці.
Тому роботодавці повинні вжити всіх заходів на поліпшення умов праці на підприємствах, установах і організаціях, незалежно від форми власності, виду діяльності та обсягів робіт, які виконуються ними.
Зрозуміло, що стовідсотково гарантувати безпечну працю неможливо. Та якщо ми вважаємо себе цивілізованим суспільством, то зобов'язані звести до мінімуму ступінь ризику, максимально гарантувати безпеку праці на виробництві. Керівники підприємств, установ та організацій повинні усвідомити важливість нашої спільної справи, спрямувати зусилля на виконання соціально важливого завдання – збереження життя та здоров'я людей праці. Працелюбність і високий професіоналізм кожного з нас буде запорукою подальшого розквіту держави і власного добробуту.
Микола ДРУГАК, страховий експерт з охорони праці ВВД ФССНВ у
Бершадському районі.