На жаль, чимало роботодавців просто ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати на невелику зарплату.
Або часом зовсім, не декларуючи оплату їхньої праці, видають зарплату в «конвертах».
Працівник, який отримує зарплатню в «конверті», стає повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується. Юридично роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне, й доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.
Бершадським об’єднаним управлінням ПФУ Вінницької області проводяться заходи щодо запобігання «тіньової» зайнятості та виплати доходів без сплати належних сум податків, зборів, внесків до бюджетів.
Щомісячно здійснюється моніторинг відомостей із реєстру застрахованих осіб та надається інформація територіальним органам Державної фіскальної служби та Державної служби України з питань праці щодо: страхувальників, які у звітному місяці порушили вимоги ч.5 ст. 8 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; страхувальників, які нараховують заробітну плату у розмірі менше мінімальної; страхувальників, які надали повідомлення про прийняття на роботу працівника, але у звіті по єдиному внеску відсутні дані про нарахування з\п за місяць тощо.
При Бершадській та Чечельницькій РДА працюють робочі групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.Проведено вивчення стану справ у 188 приватних підприємців та виявлено 62 працівники з неоформленим трудовим договором. 34 – оформлено за трудовим договором.
Працюють комісії з питань погашення заборгованості із виплати з/п, пенсій, стипендій та інших соцвиплат. Протягом 2016 року на засіданні було заслухано двох підприємців із заборгованістю по заробітній платі 263,2 тис. грн.
Людмила ІВАНОВА, заступник начальника Бершадського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області.