З його експозицій ми дізнаємося про сірі будні заштатного містечка Подільської губернії, яке являла собою Бершадь до Ве-ликої Жовтневої соціалістичної революції. Постійними супутниками трудящих мас були нещадна експлуатація, неписьменність, злидні й хвороби. Лише в Бершаді понад тисячу дітей залишалися поза школою. В місті не існувало жодного клубу, проте налічувалось аж 23 корчми. Безкарно розвивали свою діяльність погромники-чорносотенці.
Експозиція радянського періоду наочно демонструє, яких успіхів може досягти вільний народ, керований Комуністичною партією.
Невпізнанно змінились після Великого Жовтня Бершадь і навколишні села. На зміну глиняним хатам з солом'яними стріхами і підсліпкуватими віконцями прийшли добротні будинки колгоспників з електрикою замість каганців, з такими звичними нині в селянському побуті речами, як радіоприймачі, телевізори, газові плити, пральні машини, холодильники.
Велика робота в десятій п'ятирічці ведеться по перебудові населених пунктів району. Тепер майже кожне село має впорядкований центр, з сучасними адміністративними будівлями, Будинком культури чи клубом, бібліотекою, поштою, школою, дитячим комбінатом, закладами охорони здоров'я з різноманітними методичними кабінетами побутового обслуговування населення.
Бершадь, села району — весь час в новобудовах.
Мальовниче містечко медучилища, збудоване на кошти колгоспів району, виникло в Бершаді на колишньому пустирі. Нині тут побачите кількаповерхові навчальні корпуси з сучасними лабораторіями, гуртожиток, їдальню, клуб, спортивний комплекс. В медучилищі навчаються понад 400 чоловік, а готує воно фельдшерів та акушерок. Майбутні медики заклали на території містечка новий парк, розбили квітники.
В районі 46 загальноосвітніх шкіл, де навчаються майже 13 тисяч учнів, є 2 музичні школи, 3 музеї. На сторожі здоров'я трудящих району стоять 110 лікарів, 620 середніх медичних працівників. До послуг трударів 204 магазини споживчої кооперації, 85 різноманітних майстерень служби сервісу. Неухильно зростає добробут бершадців, їхній загальноосвітній і духовний рівень.
Перш, ніж відправитись в подорож районом, варто коротко ознайомитись з його сільським господарством.
В районі 23 колгоспи, зерно- і бурякорадгоспи. На колгоспних ланах вирощують основні сільськогосподарські культури: озиму пшеницю, ячмінь, горох, кукурудзу, просо, гречку, цукрові буряки, соняшники, овочі, картоплю. Колгоспи і радгоспи району — господарства високої культури землеробства. Ще в січні 1968 року їхній досвід схвалено постановою ЦК Компартії України «Про роботу партійної організації Бершадського району Вінницької області по впровадженню в колгоспах і радгоспі високої культури землеробства».
Пам'ятним для трудящих району, як і для всієї країни, був ювілейний 1977 рік, що порадував небувало високим врожаєм. У районі з кожного гектара зібрали в середньому по 40 центнерів зернових, 390 центнерів цукрових буряків. Державі було продано 78,9 тисячі тонн бершадського хліба, 537 тисяч тонн цукрових буряків, 47,2 тисячі тонн молока, 12,4 тисячі тонн м'яса, більше 16 мільйонів штук яєць. Так ознаменували трудівники ланів 60-річчя Великого Жовтня.
Все це стало можливим завдяки неухильній турботі Комуністичної партії про дальший інтенсивний розвиток сільського господарства.