Fridge magnet wooden gears

Весна визволення

  • Подобається0Не подобається
  • 20 Березня 2015, 09:00

Багато вікопомних дат містить історія кожної країни, народу, окремого району чи села. І складається ця історія з окремих фактів, подій, вчинків. Як з пазлів складається картина, так із них складається те, що нащадки сприймають як історію. У певний момент конкретна людина, перебуваючи у тому чи іншому місці, є свідком подій, які там відбуваються. Навіть у невеликому селі одна людина не може охопити всі події, бути їх учасником чи свідком.

Березень 1944 року приніс визволення від фашистських окупантів жителям нашого району та області.

У нашій родині це місяць двох втрат.

… Мій старший брат, якому в 1941-му виповнилося три роки, залишився в Джулинці з дідом і бабкою. Дід помер у 1942 році, і бабка з онуком залишилися вдвох. У 1944-му йому виповнилося шість років. Того березневого дня (у селі ще були німці) разом із сусідським хлопчиком вони гралися на подвір’ї. Дорогою рухалися німецькі війська, відступаючи до переправи.

Очевидно, якийсь рух був і по залізниці, бо радянські бомбардувальники завдали бомбового удару. Одна з бомб розірвалася недалеко від дітей.

Мій брат загинув, його товариш отримав поранення та контузію і через рік помер.

Фронт пройшов через село, в якому були вже червоноармійці. Коли бабка ховала онука, з цвинтаря було видно, що центр села бомблять німецькі літаки. Ще не встигли зійти у село, як до бабки підбігла дівчина: «Ідіть швидше, Катерині (падчериці) ноги відірвало!». Тітку разом з іншими загиблими того дня поховали біля теперішнього приміщення музичної школи, і тільки у 1947 році її прах перенесли на цвинтар.

…Березневої ночі до села зайшла танкова розвідка під командою капітана Бориса Фролова. Три танки безперешкодно пройшли до переправи, яка була ціла і неушкоджена. Передавши дані, танкісти зупинилися в одній з хат на першій вулиці перепочити. Та не судилося….

Група фашистів, що проривалася до переправи, помітила танки й оточила будинок, танкісти зав’язали бій. Та сили були нерівні. Коли танкісти проривалися до танку, командира скосила кулеметна черга…

У травні 2010 року у Джулинку приїздила племінниця Фролова з чоловіком. Вони привезли фотокартки, зроблені 1947 року, коли на могилу сина проїжджали батьки.

На одній з світлин – хата, біля якої загинув капітан, на іншій – братська могила зі скромною дерев’яною пірамідкою. Приїжджі хотіли відшукати місце загибелі дядька, але вулиці дуже змінилися, і навіть старожили не могли пригадати, де це було.
Племінниця розповіла, що в їхній родині було три брати, які служили танкістами. Борис загинув на берегах Південного Бугу, ще один брат – при форсуванні Західного Бугу. З війни повернувся лише її батько, наймолодший із братів. Приїжджі поклали на могилу квіти та висипали жменьку землі з батьківщини воїна. Далі їхній шлях лежав до берегів Західного Бугу.

Неодноразово на мітингу 9 Травня бували рідні Павла Костянтиновича Крука, який загинув, визволяючи наше село. Вперше приїхали у Джулинку 1968 року. Добирались більше доби. У «похоронці» було вказано – Вінницька область, тож поїхали у Вінницю, потім – Бершадь, далі – Гайворон, а з Гайворона – в Джулинку. Зайшли у сільську раду, представились, почали розпитувати…

Приїхали 8 травня, тож довелось заночувати. Мати працювала у сільській раді, жили ми через дорогу від неї, тож зупинились у нас. І з того часу, приїжджаючи у Джулинку, завжди заходять до нас.

Народився Павло у Челябінській області, батько працював прокурором, мати – бухгалтером лісгоспу. Очевидно, хтось із сім’ї був з України. Службу в армії почав до війни, у клубі ДТСААФ пройшов відповідну підготовку, служив у парашутно-десантних військах. З перших днів війни брав участь у бойових діях. Під час одного з боїв потрапив у полон, був у страшній Уманській ямі, звідки його викупила якась жінка, видавши за свого родича. Говорив українською. Тож трохи окріпнувши, вирішив добиратися до тітки в село Носачів коло Сміли. У поношеній одежині, з батогом, ніби шукаючи скотину, уникаючи доріг та населених пунктів, більше двох тижнів добирався до рідні. Тітка прийняла, хоча переживала, чи не викаже хто.

Спочатку допомагав по господарству, старався менше показуватись людям та згодом почав разом із тіткою працювати у фільварку, що був створений замість колгоспу. Біля села проходила залізниця, чоловіків було обмаль, тож влаштувався працювати на залізниці. Там і познайомився з майбутньою дружиною Ганною Кирилівною. Побрались, у жовтні 1943 року народився син Олександр. Коли Носачів визволили, був призваний до армії. Загинув, визволяючи наше село. Односелець написав, що Павла перетяла автоматна черга: мав 11 поранень і помер у Джулинській лікарні.

Син Олександр, відслуживши в армії, вирішив провідати могилу батька. Приїхав із матір’ю, дідусем, материним батьком. Це була перша зустріч сина з батьком, зустріч через 25 років. Павло Костянтинович – один із тих солдатів, про яких говорили: «Загинув за городами». Скільки їх, призваних одразу після звільнення, кістьми лягли в українську землю…

У 1970 році провідати батька приїхав із молодою дружиною, пізніше приїжджав з дочками, а далі і з онуками. Померла Ганна Кирилівна, далися взнаки роки, підводить здоров’я. Важче добиратися до дорогої могили…

Я народилася після війни, про роки окупації та визволення знаю зі спогадів та переказів старших. Відходять у вічність ветерани…

У нашому селі залишилося їх двоє...

Олена БІЛОГРИВА, с. Джулинка.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Із єврейської історії Бершаді</b><br />Бершадь від самого початку свого існування тривалий час була однією із стратегічних фортець на наших південних...
13 фото   
<b>ФЛОРИНО</b><br />Засноване італійським інжинером Флорингом у&nbsp;XV столітті, від імені якого і походить назва села.
2 фото   
<b>Новий герб і прапор міста</b><br />Сесія міської ради затвердила герб та прапор міста, які розроблені на основі місцевих історичних джерел та пам’яток з...
2 фото   
<b>Тисячоліття співіснування</b><br />Днями гостями Бершадської міської єврейської общини були гості з Канади та США – професор історії та політології...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Війтівка
Юрченко Іван Прокопович (1916) 1916 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 26.12.44. Похов. с. Белище, Угорщина.

З історії Бершаді
У розвиток сільськогосподарського виробництва зробили великий внесок механізатори Бершадської МТС, створеної у березні 1930 року. В 1932 році вона обслуговувала 35 колгоспів, що мали близько 20 тис. га орної землі. Але на шляху виконання намічених планів в цей період були й труднощі. Партійна організація провела значну роботу, щоб зміцнити механізаторські кадри і трудову дисципліну. Все це дало... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Весна визволення - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення