Fridge magnet wooden gears

БІЙЦІ НЕВИДИМОГО ФРОНТУ «УМАНСЬКА ЯМА»

  • Подобається5Не подобається
  • 29 Вересня 2005, 16:06

З перших днів війни Червона Армія чинила відчайдушний опір німецьким військам. Але сили були нерівні, і багато наших бійців потрапили в полон. За даними радянських істориків, 74 тисячі, а за свідченнями німецьких дослідників, 103 тисячі полонених перебували в уманському таборі, який називали «Уманською ямою».
Умови там були жахливі. Але німці виявляли і деяку «гуманність»: тих полонених, які проживали на території, захопленій окупантами, відпускали, якщо до них приходили родичі, впізнавали і підтверджували, що це їхній батько, брат чи син. Тоді табірне керівництво видавало цим людям «аусвайс» (перепустку) і відпускало на відповідальність тих, хто прийшов за ними.
В Умані жив зі своєю сім’єю мій рідний дядько Степан Миколайович, за віком в армію не призивався. Він організував групу однодумців по визволенню з табору військовополонених. У діяльності цієї групи брав участь і я.
Група «витягнула» з «Уманської ями» двадцять сім чоловік. Два червоноармійці, поранені, виснажені, знесилені, стали нашими «братами». Ми їх переховували в себе на горищі, лікували, і я в них був санітаром. Все робилося таємно. Пізніше вони стали організаторами партизанських загонів. Це Іван Сильвестрович Фіголь та Михайло Никифорович Свічколап.
З партизанських загонів виросло Вінницьке партизанське з’єднання імені Леніна. Сюди входили загони, якими командували Анатолій Герасимович Кондратюк, Юхим Трохимович Повсяденко, Віктор (Гнат) Танасович Рибаченко, Павло Дмитрович Анікін.
У 1943 році командиром з’єднання став Іван Якович Мельник, а комісаром – Дмитро Трохимович Бурченко.
Партизанські загони майже не мали якихось технічних засобів зв’язку, і основну роль відігравали в цьому зв’язкові розвідники. Як казав командир І.Я. Мельник, зв’язкові – це очі і вуха партизанів. Я добре знаю командира партизанської розвідки – Василя Пасєку. Він тепер пишеться Василь Кирилович Троянський. Це прізвище – від партизанської клички «Троян», з якою виконував спільні завдання партизанських командирів.
Юний партизан і патріот «Павлик» (нині Павло Федорович Бондаренко), ризикуючи життям, перевозив партизанів через Південний Буг, був зв’язковим партизаном загону Степана Печеного.
Я теж мав зв’язки з різними загонами партизанського з’єднання. Мене знали командири, і я був свідком подій, про які тривалий час замовчувалося. Про один із епізодів розповім у другій частині своїх спогадів, яку я назвав
БЕЗ ПОСТРІЛУ
Щоб не дати ворогові зібрати і вивезти хліб із полів Вінниччини в Німеччину, партизани час від часу підпалювали масиви. Тож окупанти охороняли поля.
Група партизанів, до якої входили і ми з Трояном, вирішили обеззброїти двох німецьких солдат, які об’їжджали поля велосипедами. Кілька днів я вистежував їхній маршрут і поведінку. Вони трохи їхали, а трохи йшли пішки, роздивляючись навкруги.
Ми залягли біля дороги з двох сторін, замаскувалися в пшениці. Як тільки дозорці порівнялися з нами, пролунала команда: «Хальт! Хенде хох!» (Стій! Руки вгору!).
Все вийшло блискавично. Солдати в паніці підняли руки вгору, і ми без єдиного пострілу їх обеззброїли. Стрілянина в таких випадках небажана, бо це вже – сигнал у німецьку комендатуру.
Партизани забрали в німецьких солдатів карабіни, документи та весь одяг. Як зараз, пам’ятаю їх – Вілліна і Ганса, які перелякані і обеззброєні, заблищали голими спинами в українській пшениці. Ми їх відпустили, бо знищити – це означало поставити під удар місцевих жителів, яких німці брали заручниками. Німецькі окупаційні власті за одного вбитого рядового німця вбивали десять українців, а за одного офіцера – сто.
Перед тим, як відпустити цих солдатів, Троян сказав їм німецькою мовою, щоб вони розповіли своєму командуванню про те, що радянські партизани дуже гуманні. На це німці тихо відповіли: «Данке шон, данке шон...» («Дуже дякуємо...»).
Іноді чуєш від людей: «А ми цього (чи того) не знали». Пояснення просте: солдат невидимого фронту не мав права на розголошення багатьох фактів партизанської діяльності. Це була таємниця, і той, хто нею володів, мусив взяти її із собою в небуття. Тільки останнім часом з’явилася можливість дещо говорити і писати.
А кожному з колишніх партизанів є що розповісти. Та й нагода для цього є – День партизанської слави. Мені ж хочеться привітати з цим святом моїх партизанських друзів, соратників і побажати їм всього найкращого в житті, найперше – здоров’я. У Києві нині проживає Василь Кирилович Троянський (Троян), він доктор сільськогосподарських наук, професор, академік, автор понад 120 наукових праць, а також кількох десятків книг прози, поезії та публіцистики. Він нині має військове звання генерал-лейтенанта у відставці. Активно працює над своїми новими книгами. У столиці нині живе і полковник у відставці Павло Федорович Бондаренко. А як не згадати і не привітати в цей день колишню партизанку-підпільницю, вдову командира партизанського загону Степана Печеного Параску Євлампіївну, яка проживає в Джулинці. Посилаю вітання і у Вінницю – Миколі Петровичу Пономаренку, який у віці 12 років жив разом із партизанами у лісових хащах і виконував завдання командирів.
Щиро вітаю всіх учасників партизанського і підпільного руху, які хоч і були бійцями невидимого фронту, та все ж зробили дуже вагомий внесок в нашу Велику Перемогу.
Іван РУДЕНКО (Закревський).
с. Джулинка.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Гейзер Матвій Мойсейович</b><br />Наверное, у каждого человека, склонного к размышлениям, раздумьям (у людей же пишущих - в особенности), в какой-то...
6 фото   
<b>Музей культури села Прокопа Колісника</b><br />
3 фото   
<b>КОШАРИНЦІ</b><br />
2 фото   
<b>В Житомирі презентували книгу спогадів про В. Кавуна</b><br />5 травня у Житомирській облдержадміністрації відбулася презентація книги спогадів про Василя Кавуна «Живий у пам’яті...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Гладун Володимир Олімпійович (1908) 1908 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
Особливо багато праці довелося прикласти для відбудови заводу та господарства радгоспу дружному колективу цукровиків на чолі з комуністом директором цукрового комбінату К. П. Казіміровим. Протягом чотирьох з половиною місяців 1944 року робітники працювали добровільно по 10—12 годин. Уже з жовтня, перекривши заплановані строки, завод став до ладу, почав переробляти цукрові буряки із... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

БІЙЦІ НЕВИДИМОГО ФРОНТУ «УМАНСЬКА ЯМА» - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення