С.П. Савченко
– Сергію Павловичу, депутатом обласної ради Вас обрано за результатами виборів в одномандатному мажоритарному окрузі №4. Чи легкою була перемога на виборах?
– Специфіка нашого району така, що він суто аграрний.
Сільгоспвиробникам, громадянам відомо про те, що я послідовно, наполегливо відстоюю інтереси галузі, в якій багато років працюю. Мабуть, це головна причина того, що я переміг на виборах серед семи кандидатів з досить таки серйозним відривом. Люди знають мене, хочуть змін на краще, насамперед, в соціальній сфері. Але вони будуть лише тоді, коли будуть зрушення в економіці. Нині кожен житель в селі переживає за те, як буде розвиватися сільське господарство, яким шляхом йтиме держава. Це доля не лише тих, хто працює в галузі агропромислового комплексу, а й тих, хто проживає в сільській місцевості. У попередні роки за рахунок господарства була побудована чи не вся соціальна інфраструктура. І сьогодні воно значною мірою підтримує її, справно сплачує податки до місцевого бюджету. Тому від того, як працюватиме сільське господарство, чимало залежить доля жителів територіальних громад.
– З чого Ви розпочали свою депутатську діяльність? Що вже вдалося втілити у життя із програмних засад, з якими йшли на вибори?
– До цього я вже був депутатом районної ради чотирьох скликань. Депутатом же обласної ради обраний вперше. Працюю в постійній комісії з питань містобудівної діяльності, розвитку населених пунктів та благоустрою територій. І на сесіях, і на засіданнях комісії вже розглянуто чимало актуальних питань, по ходу вникаю в проблеми, намагаюся ефективно їх вирішувати. Багато безпосередньо спілкуюся з виборцями, прагну допомогти їм.
– До речі, з якими питаннями звертаються до Вас громадяни?
– Багато людей приходить на прийоми. Вони цікавляться станом і перспективами розвитку економіки країни, проведенням реформ, зокрема пенсійної. Селяни не зацікавлені в тому, щоб розвалилися ті господарства, які ще є. Жителів маньківської територіальної громади турбує перспектива місцевої дільничної лікарні, де прекрасна матеріально-технічна база. Є питання й стосовно роботи гранітного кар’єру, який наблизився до Шумилова. Окрім цього, чимало звернень стосовно оформлення спадщини, працевлаштування, надання матеріальної допомоги на лікування тощо.
– СТОВ «Лан», яке Ви очолюєте, одне з кращих сільськогосподарських підприємств в районі. Якими були цьогорічні жнива для товариства?
– Наше господарство має в обробітку 2,3 тисячі гектарів землі, на якій вирощуємо зернові, технічні, кормові та овочеві культури, займаємося також виробництвом гібридного насіння кукурудзи. Жнива вже завершилися, але, на жаль, ми не отримали того врожаю, якого очікували, хоча й маємо пшеницю другого класу (що рідко буває в нашій зоні), третього класу. Цього року більш сприятливі умови були для північних районів.
Одна з причин того, що недобрали врожай – дещо знизилася загальна культура землеробства, докорінних змін сьогодні потребує система живлення тощо. Аналізуємо всі ці причини і думаємо, як краще підготуватися до вирощування врожаю в наступному році. Наразі проводиться підготовка грунту, готуємо перспективні сорти озимих культур, щоб вчасно і якісно розпочати посівну.
– Відомо, що СТОВ «Лан», яке орендує землі на території трьох сіл, а також Ви особисто активно долучаєтесь до розв’язання соціальних проблем територіальної громади. Розкажіть, будь ласка, про це детальніше.
– У сільських рад багато повноважень, але мало коштів. А проблем дійсно чимало – дороги, благоустрій, газифікація тощо. В нашій територіальній громаді розвинена соціальна інфраструктура – три школи, два дитсадки, дільнична лікарня, два ФАПи, сільський будинок культури, два клуби… Утримання цих закладів потребує значних коштів, тому господарство намагається у всьому допомагати. Долучаємося до ремонту доріг, санітарної очистки населених пунктів та благоустрою. Допомагаємо школам, дошкільним закладам з ремонтом.
Для прикладу, протягом останнього місяця надали допомогу (3,5 тис. грн.) для проведення ремонту спортивного залу Маньківського територіального фізкультурно-спортивного клубу «Гетьман».
Не стоїмо осторонь і від проблем населення – надаємо послуги з оранки городів, підвозу кормів, соломи. До речі, ми своєчасно розраховуємося з пайовиками за оренду землі, розмір цієї плати становить в середньому 7,5%. І цього року плануємо видати за пай по тонні зерна.
– Сергію Павловичу, Ви також голова ради сіль госп - виробників району. В яких умовах доводиться працювати нині хліборобам?
– Керівників, спеціалістів найбільше непокоїть нестабільність на ринку зерна, сільськогосподарської продукції, взагалі цінової політики. Вже намітилася тенденція до зменшення ціни на вирощене зерно, разом з тим вона росте на дизпаливо і сягає вже європейського рівня. На сьогодні дещо покращилася ситуація в свинарстві. На жаль, ціна на цю продукцію піднялася тоді, коли вже фактично нема що продавати. Виробництво продукції тваринництва надзвичайно складне, тому що це щоденна, цілодобова праця.
Повинна бути стабільність, щоб можна було якось спланувати на рік, на два, на три.
Буде стабільність – буде й поголів’я в тваринництві. Своєрідним показником, індикатором тут слугує утримання поголів’я худоби й свиней населенням в приватному секторі. Галузь потрібно дотувати, за минулий рік селяни дотацій не отримували.
Чимало й таких питань, які на сьогодні не врегульовані чинним законодавством.
Сьогодні ми стоїмо на порозі ринку землі, яка незабаром стане товаром. Як розвиватиметься ситуація надалі? Переконаний, чимало селян у зв’язку з матеріальними проблемами продаватимуть землю. Це викликає тривогу. Законопроектами передбачено, що право купувати землю матимуть тільки приватні особи та фермери. Таким юридичним особам, як наше СТОВ, треба буде проходити реорганізацію. Після цього потрібно буде заново оформляти договори оренди землі. Виготовлення ж обмінних файлів, реєстрація договорів обходиться господарству в круглу суму. Потрібно, щоб не повторилася доля із землею, як і з приватизаційними сертифікатами.
Непокоїть і проблема зайнятості сільського населення.
Словом, в державі, в аграрному секторі економіки потрібна стабільність. Більш суттєвою має бути і державна підтримка сільських товаровиробників.
Користуючись нагодою, вітаю своїх виборців та жителів району з 20-ою річницею незалежності України і бажаю всіляких гараздів у житті.
Спілкувався Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ