Зменшення поголів'я корів призвело до зменшення виробництва молока на 2803 тонни. Торік по району, в розрахунку на сто гектарів, його вироблено по 116 центнерів або на 49 центнерів менше, ніж у попередньому році.
Проте у ТОВ «Устя» – 457, ПСП «Тетяна» – 420, у ПП «Промінь» цей показник – 296 центнерів, ТОВ «Світанок Агросвіт» – 284, ПСП «Еліта», ТОВ «Осіївське» – 230. Надої молока, у розрізі господарств, коливаються від більше 20-кілограмових – у ЗАТ «Зернопродукт МХП», до 5-7-кіло грамових – у СТОВ «Нива», ПП «Обрій».
Висока продуктивність корів досягається, безумовно, при умові повноцінної їх годівлі, як це робиться у ЗАТ «Зернопродукт МХП», Усті, ПСП «Тетяна», Осіївці, М’якоході, Джулинці, Шляховій.
Реалізовано молока торік 6887 тонн, при товарності 83 відсотки, проте у ПП «Зоря» товарність тільки 65, «Обрій» – 67,5.
Високі економічні показники його виробництва і переробки там, де є ще й узгодженість між його виробниками і молокозаводами.
Від реалізації молока, за попередніми підрахунками, район одержав 12870 тисяч гривень, рентабельність становить 16,1 відсотка. По високих цінах продають його в Усті, Флорино, Джулинці, Осіївці, Дяківці, ЗАТ «Зернопродукт МХП». Однак по невисоких воно реалізувалося чомусь у Тернівці, Серебрії.
Затрати праці на виробництво центнера молока становлять 10 людиногодин. Однак у ПП «Зоря», СТОВ «Нива» цей показник чомусь від 28,2 до 20,9 людиногодин. Розрахунки показують, що саме в цих господарствах мали місце перевитрати кормів, нераціональне їх використання. Якщо згідно з нормативами на виробництво центнера молока витрата кормів повинна становити 1,36 центнера кормових одиниць, то у ПП «Зоря» цей показник – 3,1, СТОВ «Нива» – 2,07 цнт.
В той же час в Усті – 1,36, по 1,4 – у ЗАТ «Зернопродукт МХП», Осіївці, Джулинці.
А основна причина їх перевитрати – невисока якість, незбалансованість раціону, недоліки в обліку.
Собівартість центнера приростів по району становить – 1100 гривень. Проте в два рази і навіть більше дорожче їх виробництво у ПСП «Еліта», ТОВ «Прогрес», ПП «Зоря».
Відповідно у цих господарствах на центнер приросту витрачено 28,6-22 центнери кормових одиниць, тоді, як в середньому по району – 16,4 центнера, при нормативі – 11.
В структурі собівартості яловичини частка кормів – 50-60 відсотків.
Втрачають у господарствах і від здачі худоби низьковаговими категоріями.
Щоб проаналізувати виробництво яловичини, краще застосувати не показник рентабельності, а окупності, тобто відношення грошової виручки від реалізації до собівартості. Найвищий цей показник у ЗАТ «Зернопродукт МХП», ТОВ «Світанок Агросвіт», найнижчий – у ПСП «Еліта», «Зоря», ТОВ «Прогрес».
Собівартість центнера м'яса свинини по району – 1680 гривень. Проте в Тернівці, Серебрії, Серединці він значно вищий. Реалізаційні ціни у розрізі господарств теж коливаються.
Аналізуючи питому вагу кожної із статей затрат на виробництво тваринницької продукції в загальній їх сумі по району, можна відмітити, що на корми припадає 60, оплату праці – 19, більше 10 відсотків на нафтопродукти, 8,2 – на оплату послуг.
Покращити економічні показники ведення тваринництва дає змогу ще й чіткий контроль за затратами та достовірний бухгалтерський облік.
З метою поправити економіку господарств, у районі в багатьох вже відновлено свинарство, причому із застосуванням найсучасніших технологій. Тому півкілограмові середньодобові прирости в таких стають нормою, як і вирощування товарної продукції за 170-180 днів. В той же час у Серединці, Серебрії, Ставках прирости значно нижчі.
Перспективи ж саме за такою скороспілою галуззю, як свинарство.
Людмила ГЛАДИБОРОДА, заступник начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, депутат районної ради.