Навіть при тому, що зовні людина виглядає спокійною, при тривалій дії психотравмуючої ситуації страждає організм на фізичному рівні. Розвиваються хвороби різних органів і систем, як у народі кажуть, це від нервів, медичний термін цього явища – психосоматика. Прикладом психосоматичних розладів є: болі в області серця, психогенні розлади серцевого ритму, артеріальна гіпо- та гіпертензія, задишка, порушення сечовипускання, синдром подразнення товстого кишківника та інші.
Велика кількість хворих, які звертаються за медичною допомогою до різних спеціалістів із вищеперерахованими скаргами, складають по суті здорові особи, що потребують корекції психоемоційного стану. Терапевти, кардіологи, гастроентерологи та лікарі інших профілів багато часу витрачають на таких пацієнтів, намагаючись лікувати хворобу. Пацієнт несе матеріальні втрати в зв'язку з необхідністю оплачувати медикаменти, часто хворі втрачають працездатність через хворобу, що не піддається лікуванню. Така ситуація дискредитує в очах пацієнта медичну науку та практику через відсутність ефекту від тривалого та достатньо дорогого лікування, в той час як адекватна психіатрична допомога дозволяє отримати досить швидкий позитивний ефект, нормалізуючи насамперед психофізіологічний стан та емоційну нестабільність у пацієнта.
У своїй практиці я часто стикаюсь з подібними випадками, але такі пацієнти приходять на прийом до лікаря-психіатра в останню чергу, після довгого шляху до одужання, коли обійшли вже всіх спеціалістів, провели всі можливі обстеження та лікувалися різними видами препаратів. Відчувши розпач, але не втративши надію на одужання, пацієнт вирішує звернутись за допомогою до психіатра, і це виявляється єдиним правильним рішенням. Лікар проводить бесіду, з'ясовує причини та діагностує захворювання і призначає лікування. У таких випадках на ранніх етапах захворювання лікування часто амбулаторне, тобто отримують препарати вдома, при цьому не порушується графік та режим дня у пацієнта, він може продовжувати працювати, займатися звичайними справами. Лікування підбирається індивідуально. Нерідко буває ситуація, коли під час бесіди з психіатром з'ясовується, що насправді окрім тієї проблеми, яку пацієнт довготривало намагався лікувати, наявні скарги такого характеру: знижений настрій, відсутність цікавості до оточуючого, тривога або страх, коли немає реальних підстав для таких відчуттів, порушення апетиту, безсоння, слабкість та знижена працездатність. Пацієнти часто не бажають зізнаватись собі, що наявні такі проблеми у них, чим провокують заглиблення у свій хворобливий стан. Не потрібно лякатись такої ситуації. Завдання просте – потрібно звернутись до психіатра, і кваліфікована допомога буде надана. Зробіть крок назустріч собі, заспокойте свою душу.
Олександр ЯЦЮК, лікар-психіатр Бершадської ЦРЛ.