Це відбувається на виконання соціальних ініціатив Президента України та відповідно до Постанови КМУ «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою». Хворому на артеріальну гіпертонію лікарями виписуватимуться рецепти для придбання гіпотензивних препаратів (7 найменувань, затверджених МОЗ України). Ці препарати відпускатимуться аптеками за зниженими цінами.
У Бершадському районі на диспансерному обліку з приводу гіпертонічної хвороби перебуває 17673 пацієнти. Усі вони потребують щоденного контролю та лікування. 33 хворих у цьому році перенесли інфаркт міокарда, із них половина мала підвищений артеріальний тиск, 69 хворих перенесли інсульт, 75 % хворіли на артеріальну гіпертонію. Багатьом із них можна було уникнути важких захворювань, якби ставилися до свого здоров'я і порад лікарів з усією серйозністю.
Зміна стилю життя пацієнта – перший крок у боротьбі з підвищеним тиском. Пацієнти часто недооцінюють важливість рекомендацій лікаря і забувають, що розвиток артеріальної гіпертензії може бути тісно пов'язаний з персональною поведінкою особи, в якої є фактори ризику. Лікування має обов'язково включати зниження маси тіла, значне обмеження у вживанні алкоголю, збільшення фізичної активності на повітрі, припинення паління, обмеження споживання кухонної солі, натомість збільшення вживання калію, магнію та кальцію, зменшення вживання з їжею жирів, психоемоційне розвантаження та релаксацію.
Хворий має усвідомлювати, що, незалежно від прийому препаратів та виконання всіх рекомендацій, він не застрахований від такого ускладнення підвищеного тиску як гіпертонічний криз.
Кризи можуть бути неускладненими, тоді цей стан хворий лікує сам прийомом препаратів, але з обов'язковим оглядом лікаря. Якщо криз ускладнений, то лікується в умовах стаціонару.
У Бершадській ЦРЛ є можливість застосувати такі сучасні методи лікування грізних ускладнень гіпертонічної хвороби, ішемічного інсульту та інфаркту міокарда, як тромболізис, який проводиться в перші години від початку захворювання і є одним із методів лікування, який покращує прогноз і одужання хворих.
Неконтрольована артеріальна гіпертензія вважається одним із найбільш вагомих чинників зменшення тривалості життя. Підвищений артеріальний тиск запускає каскад патологічних змін у серці, судинах, нирках, сітківці ока, головному мозку, що призводить до виникнення головного болю, погіршення зору, пам'яті, сну, зниження розумової діяльності, розвитку інфаркту та інсульту.
Найголовнішим чинником у профілактиці гіпертонічної хвороби є самосвідомість пацієнта. Регулярно контролюйте свій артеріальний тиск.
Вимірювання артеріального тиску повинно проводитися у спокійному оточенні після 5хвилинного відпочинку. Протягом 30 хв. до вимірювання пацієнт не повинен курити чи пити каву. Манжету розміщують посередині плеча на рівні серця так, аби її нижній край знаходився на 2-2,5 см вище ліктьової ямки, а між манжетою і поверхнею плеча проходив палець. Вимірювання треба проводити не менше двох разів з інтервалом 2-3 хв.
При розходженні результатів більше, ніж на 5 мм рт. ст., необхідно зробити повторні виміри через декілька хвилин.
При першому вимірюванні АТ треба визначати на обох руках, а також в положенні сидячи, стоячи і лежачи. До уваги беруться більш високі значення, які точніше відповідають внутрішньоартеріальному тиску. Не робіть висновку щодо рівня артеріального тиску, орієнтуючись лише на своє самопочуття. Важливо знати, що на початкових стадіях артеріальна гіпертензія може ніяк не проявлятись і не впливати на самопочуття.
Кожен крок, який ви зробите, щоб знизити рівень кров'яного тиску, знижує рівень розвитку захворювання та його ускладнень і продовжує ваше життя.
28 вересня у нашому районі буде проводитись інформаційно-профілактичний захід «День серця».
Медичні працівники будуть вимірювати артеріальний тиск у місцях масового перебування населення: на ринку, в установах, підприємствах, організаціях. Під час заходу роздаватимуться буклети та проводитиметься роз'яснювальна санітарно-освітня робота.
Валентина ДОВГАНЬ, заступник головного лікаря Бершадської ЦРЛ