Навряд чи знайдеться хтонебудь, хто заперечуватиме справедливість думки про життєдайну силу материнського молока.
Грудне молоко впродовж усієї історії існування людства залишається поза конкуренцією – це найліпша їжа для немовлят. Навіть за сучасних умов, коли харчова і фармацевтична промисловість набули потужного розвитку, жодна штучна суміш, з представлених на ринку, не в змозі задовольнити потреби малюка краще, аніж материнське молоко.
І мова не тільки про потребу в його складових частинах, але й про близький тілесний та емоційний контакт, мамине тепло і радість найтіснішого спілкування у світі, яке собі можна лише уявити.
Чим же зумовлена беззаперечна перевага природного вигодовування?
Насамперед тим, що завдяки оптимальному балансу складових, грудне молоко впродовж перших 5-6 місяців практично повністю забезпечує дитину харчовими і біологічно активними речовинами.
До його складу входять: найбільш підходящі дитині білки, жири та вуглеводи у необхідній кількості та співвідношенні; достатня кількість вітамінів; залізо, яке практично повністю всмоктується з кишечника; достатня кількість води, навіть у теплому кліматі (у спеку); необхідна кількість кальцію, фосфору, інших життєво важливих мінералів; ферменти – ліпаза, лактаза та інші, які розщеплюють основні інгредієнти молока; речовина біфідусфактор, що сприяє росту і розвитку нормальної мікрофлори кишечника, пригнічує ріст патогенних бактерій; білок лактоферин, що зв’язує залізо, також запобігаючи розмноженню хвороботворної мікрофлори, якій для зростання необхідне залізо; речовини: таурин – необхідний для побудови клітковини ока і тканини головного мозку, карнитин – жироподібна речовина, що сприяє метаболізму жирів у клітинах і тканинах організму, що росте; імунокомпетентні клітини (нейтрофіли, моноцити, лімфоцити); антитіла (імуноглобуліни) проти збудників багатьох розповсюджених інфекцій.
Природне вигодовування відіграє важливу роль у процесах психоемоційних стосунків матері та дитини. Сьогодні саме годування грудьми розглядається як могутній емоційний стимул у процесі становлення психічних функцій дитини.
Крім того, грудне молоко має позитивний віддалений вплив на здоров’я матері та дитини. Так, сучасними науковими дослідженнями доведено, що значно знижується ризик розвитку ожиріння, атеросклерозу, цукрового діабету, хронічних захворювань органів травлення у дітей, які вигодовувалися материнським молоком.
Грудне вигодовування корисне й для мами, бо сприяє профілактиці мастопатії, пухлин молочної залози, онкологічних захворювань матки та яєчників у майбутньому.
Переконливим фактом є те, що грудне вигодовування має суттєві економічні переваги для всієї сім’ї, оскільки економить сімейний бюджет не тільки на купівлі молочних сумішей, сосок, пляшечок, а також ліків для дитини, у якої набагато вищий ризик захворіти при годуванні молочними сумішами.
Світлана КРАСЮК, районний педіатр, Вікторія МАРТИНЮК, лікар-неонатолог.