Останніх два десятиріччя у всьому світі відзначається різкий ріст захворюваності хвороб передміхурової залози (у першу чергу раку простати, доброякісної гіперплазії передміхурової залози, склерозу передміхурової залози, хронічного простатиту). Ці хвороби належать до зовнішньої локалізації, оскільки поставити діагноз можливо при пальцевому обстеженні прямої кишки. Незапущені хвороби простати досить ефективно лікуються сучасними медикаментозними препаратами. Але цим питанням повинен займатися лікар-уролог і соромитися не треба, адже від своєчасного обстеження і лікування досить часто залежить життя чоловіка.
Останні два десятиріччя у всьому світі спостерігається різкий ріст захворюваності на рак передміхурової залози.
В Україні і Росії в структурі онкологічної захворюваності у чоловіків рак передміхурової залози займає друге місце після раку легенів, а в США – перше. За даними американських дослідників, мікроскопічний рак передміхурової залози спостерігається у сорока відсотків чоловіків старших 45 років, і при певних обставинах він може розпочати свій ріст.
Як розпізнати хвороби передміхурової залози? Найчастіше про захворювання передміхурової залози свідчить часте сечовипускання (більше чотирьох разів удень і частіше, ніж один раз уночі), слабкий струмінь і відчуття неповного випорожнення міхура. Такі симптоми вказують на появу доброякісної гіперплазії передміхурової залози, яка може виникнути у чоловіків після 40 років. З віком ризик цієї недуги зростає.
Нерідко у передміхуровій залозі виникають злоякісні утворення. Найбільш простий і доступний для діагностики рака передміхурової залози – пальцеве ректальне дослідження в уролога, визначення маркера передміхурової залози (простатспецифічного антигена – ПСА), який підвищується при захворюваннях передміхурової залози і який можна визначити в уролога ЦРЛ. Трансабдомінальне і трансректальне УЗД показує збільшення залози, але не говорить про характер пухлини, і трансректальна біопсія простати. Щорічне урологічне обстеження чоловіків після 45 років, навіть якщо у людини немає скарг, допомагає виявити не тільки рак, але й доброякісну гіперплазію передміхурової залози, склероз передміхурової залози, хронічний постатит, що дає змогу застосувати ефективні щадні методи лікування. По протоколу в наказах МОЗ України урологічні хворі обстежуються і лікуються на вторинному рівні Бершадської ЦРЛ. Говорять, що в боротьбі з хворобою нас троє: лікар, хвороба і хворий. На чиїй стороні буде хворий, той і переможе.
Олександр КОЛЕСНИК, уролог Бершадської ЦРЛ