Багатолітня практика показала, що при такій схемі щеплення птиця практично не заражається і не гине від хвороби Ньюкасла. Слід відмітити, що вакцина дає ефект при задовільній годівлі молодняка, з використанням вітамінів, мінеральних добавок, особливо кальцію. Японські вчені запропонували ще й препарат "Мейкокорм", який посилює дію вакцини і, крім того, не дає в організмі розвиватися ряду шкідливих мікробів, які викликають у курчат проноси. Препарат відносно недорогий, до того ж сприяє швидкому росту і розвитку молодняка.
На жаль, не всі власники птиці це розуміють, і нерідко відмовляються від щеплення, внаслідок чого майже 100 відсотків її гине. Наприклад, в минулому році в селах
Берізки-Бершадські,
Поташня люди відмовились від щеплення курей, і вони у них всі загинули. Характерно, що в сусідніх дворах кури щепили і падежу не було.
Відмовлення від щеплення – не тільки шкода особиста, це грубе порушення законодавства України. І такі власники будуть притягнуті до адміністративної відповідальності. Нерозумними примхами вони створюють умови для спалаху інфекції, яка, між іншим, є одним із видів пташиного грипу, який передається і людині.
В 2005-му та в І кварталі цього року державною службою ветеринарної медицини району досліджено синантропної птиці (голуби, горобці, сови, ворони) – 58, дикої водоплавної – 17 голів, свійської – 70. Поки що збудника пташиного грипу не встановлено. Проте в більшості випадків мала місце гибель курей, індиків та качок від отруєння фосфідом цинку (протруєним зерном) та хвороби Ньюкасла. Ми вважаємо, що можливість появи пташиного грипу в районі обмежена. Однак, при його спалахах в зонах ризику, зокрема Криму і Одеській обл., до нас він може бути завезений сирим м'ясом і яйцями. Тому, враховуючи наявність в районі птахокомбінату "Бершадський" з його високоякісною продукцією, немає потреби купувати на ринках району сиру курятину або живу птицю невідомого походження. Курчат теж краще придбати на інкубаторних станціях.
В разі виявлення падежу будь-якої птиці слід терміново повідомляти державну службу ветмедицини за телефонами 2-23-73, 2-30-56.
Світлана МАНЧЕНКО,
головний державний інспектор ветеринарної медицини району.