Тому не дивно, що випадки сказу серед лисиць зростають, що є серйозною загрозою здоров’ю та життю тварин і людей. Так, в 2010 році в районі зареєстровано 7 випадків сказу, з них у лисів – 4, у собак – 3. Як бачимо, сказ реєструється не тільки серед дикої фауни, але й серед домашніх тварин, а отже – намітилась тенденція наближення цієї хвороби до людей. Про це свідчить і той факт, що в минулому році по допомогу звернулось 119 покусаних людей.
За місяць цього року в районі вже зареєстровано один випадок сказу у лиса в Чернятці.
Обставини складаються так, що коли не вжити комп - лексних заходів проти сказу, він може стати загрозою для населення номер один. Необхідно, насамперед, вжити заходів до скорочення популяції червоної лисиці. Для цього на виконання рішення Надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдерж - адміністрації №1 від 10 січня 2011 року користувачам мисливських угідь, незалежно від форми власності та підпорядкування, проводити систематичні відстріли в угіддях лисиць, аби довести щільність їх популяції до 0,5-1 голови на 1000 га, а також вовків, бродячих собак та котів.
З метою зведення мишовидних гризунів до мінімальної кількості, щоб запобігти втраті зерна і розірвати інфекційний ланцюг передачі вірусу сказу, необхідно проводити систематичні дератизації сільськогосподарських угідь, ферм та їх територій, баз, складів, складських приміщень. Роботу цю мусить організувати управління агропромислового розвитку, санепідемстанція та державна служба ветеринарної медицини.
Ветмедициною в селах та містах систематично треба проводить щеплення собак та котів антирабічною вакциною проти сказу. Робота копітка і фізично важка, однак вкрай необхідна, хоча окремі власники з різних причин відмовляються надати собаку чи кота для щеплення. Думаю, що вони не розуміють масштабів ризику щодо здоров’я і життя. Порятунку від сказу немає.
Захворівши на нього, тварини і люди гинуть. Єдиний шанс проти сказу – профілактичне щеплення, а в разі покусу людини будь-якою твариною, слід негайно звернутися до лікарів.
У випадках відмови собак та котів від корму, особливо від води, або раптової їх смерті, слід негайно повідомити службу ветеринарної медицини для вжиття термінових заходів.
Звертаю увагу власників собак та кішок, що сказ в даний період протікає в різних формах. Не обов’язково наявність у хворої собаки чи кішки піни з рота та агресивності. Вони можуть виявлятись у останній стадії хвороби або бути зовсім відсутніми.
Люди, особливо діти, не повинні контактувати з бродячими собаками та кішками, бо саме вони є в першу чергу носіями сказу в населених пунктах, на фермах.
Світлана МАНЧЕНКО, головний державний інспектор ветеринарної медицини у районі.