І робота здійснюється справді неабияка. Сільськогосподарськими підприємствами було посіяно 22332 гектари озимих на зерно.
Своєчасно проведено їх підживлення та захист відшкідників, хвороб і бур’янів. Тожє всі передумови мати добрий урожай.
Якісно, в кращі агротехнічні строки, більш як на 20 тисячах гектарів, посіяно ярі культури, на 21361-му вирощуватимуться технічні – з них більше, як на 10 тисячах гектарів – соняшник. На 7743 гектарах зберігся озимий ріпак, 6024 займає кормова група.
В зв’язку з кризою у нинішньому році банками кредитні ресурси сільгосптоваровиробникам не надавалися, але більшість зуміли притримати урожай, щоб реалізувати його в зимово-весняний період по більш вигідних цінах.
От і забезпечили себе насінням, пальним та мастилами, закупили мінеральні добрива та засобихімізації.Саме тому переважна більшість площ озимих і ярих тепер у доброму і задовільному стані.
При сприятливих умовах можна мати урожай не менший, ніж торік.
Важливу роль в АПК відіграє і тваринництво. За перших п’ять місяців цього року простежується його стабілізація. Виробництво молока зросло на 108 тонн, або на 4 відсотки.
Однією з причин зменшення виробництвам’яса на 231 тонну, або на 3 відсотки, є зміщення технологічного процесу по вирощуванню м’яса бройлерів ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський».
Середньодобові прирости ВРХ та свиней по району становлять, відповідно, 433 та 324 грами і зросли на 18 та 32 відсотки.
У сільськогосподарських підприємствах взято курс на розширення поголів’я свиней –у порівнянні з минулорічним показником їх стало більше на 1713 голів. По їх поголів’ю район на першому місці в області.
У багатьох господарствах 400-500-грамові середньодобові їх прирости стали нормою. У ТОВ «Явір-Агросервіс», «Удич», «Промінь», «Устя», «Світанок-Агросвіт» вирощування товарного поголів’я здійснюється за 170180 днів.
Основним фактором нарощування чисельності поголів’я худоби є її відтворення та збереження. За п’ять місяців, в розрахунку на 100 корів, одержано 41 теля, що на 4 більше проти минулого року. Поросят, в розрахунку на100 свиноматок, одержано по 460, або на 134 більше до минулого року.
У сільськогосподарських підприємствах проводиться відповідна робота по оновленню маточного поголів’я корів. Про це засвідчує факт, що на 100 корів введено 18 голів нетелей, що на 8 більше, ніж торік.
На даний період утримується 3070 голів телиць всіх віків, що дасть можливість забезпечити розвиток маточного поголів’я корів.
З метою нарощування поголів’я худоби з 1 червня по району спаровано 1312 корів і 797 телиць та 1794 свиноматки та свинки, що забезпечить збільшення поголів’я до минулого року на 18-22 відсотки.
Позитивних змін досягнуто умолочному скотарстві. Всередньому від корови надоєно по 1103 кілограми молока, або на 130 кілограмів більше, ніж у минулому році. У Бершадській філії ЗАТ «Зернопродукт МХП» надоїли по 2805, у ТОВ«Устя» – по 1732, «Осіївське» – по 1639, «Удич» – по 1499, «Світанок-Агросвіт» – по 1219 кілограмів.
У Бершадській філії ЗАТ «ЗернопродуктМХП» у червні надоюють щодоби по 23, в Усті – по 15, Осіївці, Шляховій, Маньківці, Тирлівці і М’якоході – по 13 кілограмів і більше.
В першу чергу, звичайно, треба нарощувати поголів’я корів, покращувати відтворювально-племінну роботу.
Тим більше, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України за кожну додатково вирощену корову, придбаного нетеля господарству виплачується по 3 тисячі гривень. Бершадська філія ЗАТ «Зернопродукт МХП» ці кошти вже отримала, як і ТОВ «Лан». Готуються документи по інших підприємствах.
Отже, трудівники сіл роблять все можливе, щоб виробити більше продукції. Значна робота у цьому напрямку проводиться і районною державною адміністрацією – її голова С.Л. Шульц особисто спілкувалася із спеціалістами з сіл, коли ті здавали форму 24. Однак не можна не зробити наголос на тому, що Кабінетом Міністрів України іноді приймаються рішення, які не сприяють розвитку тваринництва. Правила гри для імпортерів тваринницької продукції і наших її виробників чомусь різні. Так, у державному бюджеті на цей рік на підтримку галузі закладено 228 мільйонів гривень, проти 1,9 мільярда торік. В той же час Мінекономіки України станом на 24 квітня видало 234 ліцензії на ввезення м’яса загальним обсягом 3974,6 тисячі тонн, з них 1870,8 тисячі тонн – свинини.
За балансом того ж міністерства в Україні не вистачає 200 тисяч тонн м’яса, 90 відсотків з якого – яловичина.
Тож виходить, що видано ліцензії на ввезення майже дворічної потреби імпортованого м’яса, таще й не того, що потрібно, якого не вистачає.
Станом на 20 травня в Україну вже було імпортовано 158,4 тисячі тоннм’яса ім’ясної сировини. Тож виходить, що товаровиробникам у нас ніби навмисне хтось «підсуває свиню», адже із збутом власної тепер будуть проблеми. Якби не оті палиці в колеса, кажуть на місцях, тваринництво, а заодно і економіка району, могли б розвиватися зовсім по-іншому.