В Україні, області і районі вживаються відповідні заходи щодо недопущення спалахів хвороби. Прийняті відповідні постанови надзвичайних протиепізоотичних комісій при обласній і районній держадміністраціях. Зокрема, заборонено ввіз курятини із закордону, і особливо фаршу, перевезення курей та сировини, а також торгівля ними на ринку без відповідних ветеринарних документів. Особливу увагу звернуто на роботу птахокомбінатів у закритому режимі.
Враховуючи, що носіями збудників грипу є дика перелітна птиця, полювання на неї заборонено. Однак служба ветеринарної медицини разом з мисливським господарством буде проводити періодичні відстріли такої птиці для виявлення наявності в них вірусу грипу.
Проводитимемо подвірний обхід в селах, і насамперед в тих, де на водоймах мешкає така птиця, з метою обстеження дворів.
Разом з тим будемо проводити довакцинацію курей та індиків, які з тих чи інших причин нещеплені проти хвороби Ньюкасла (чумки), адже ця хвороба також є одним із видів курячого грипу, і щеплена проти неї птиця менш вразлива до згаданого вірусу.
Вважаємо, що в даній ситуації байдужих до застережних заходів не може бути. Тим більше, що вони не вимагають особливих матеріальних затрат.
Ми розповсюдили серед населення "Пам'ятку власника домашньої птиці", в якій сказано про всі застережні заходи, зокрема, що в даний період не можна пускати качки та гуси на річку, аби вони не мали контакту з дикими птахами. Всю домашню птицю необхідно утримувати в закритих приміщеннях, обмежити доступ до них дітей, намагатися годувати власними кормами, не купуючи їх на ринку.
Також слід визначитися з необхідним залишком птиці на весну. Решту ліквідувати. Не купувати на ринку живої птиці, а забиту (тушки) і лише з клеймом ветсанекспертизи. Тим, хто полюбляє курячий фарш, слід купувати його лише в фірмових магазинах Бершадського птахокомбінату, а не на ринку, де в більшості випадків він неякісний.
Господарям щоденно звертати увагу на поведінку і вияви будь-яких відхилень у птиці. Особливо звернути увагу на прояв проносів, посиніння гребінця і сережок, появи нервових явищ (курка падає на спину і дригає ногами), хрипів, невпевнену ходу (ніби осліплена), затруднення дихання.
При виявленні хвороби чи падежу птиці треба негайно сповістити у ветеринарну лікарню за тел. 2-23-73, 2-30-56, 2-31-82 або в найближчу ветеринарну дільницю та сільраду.
Хвору птицю забивати і вживати в будь-якому вигляді заборонено, оскільки вона є смертельно небезпечна для людини.
Світлана МАНЧЕНКО,
головний державний інспектор ветеринарної медицини.