– Маїсе Феліксовичу, одразу пряме запитання: чи потрібна в районі така структура? Адже у нас є відповідні правоохоронні органи, завданням яких є охорона прав громадян.
– Хотів би звернути увагу на одну важливу річ: у нашому районі такого протистояння, як в інших регіонах України, нема. Бо не було і нема і передумов для цього протистояння. Те, що відбувається в Бершаді протягом останнього місяця, – це штучно створена проблема. Корінь її криється у непрофесіоналізмі обласної влади. У чому це виявляється? Ось моє бачення як юриста. Я можу помилятися, але буду говорити з точки зору закону. Причина проти - стояння в Бершаді – це неприязнь по відношенню до головлікаря Василя Залецького. Це створено штучно з наступних підстав. По-перше, контракти з 36 керівниками установ області були розірвані в травні неправомірно. Це зроблено самим головою обл - ради, хоча це компетенція сесії, яка, як мені відомо, не надавала таких повноважень Сергієві Свитку. А якби навіть надала, то не мала права цього робити згідно із законом. З цього приводу у Вінницькому окружному адміністративному суді є позов про неправомірність таких дій. Сподіваюсь, що суд прийме законне рішення. Якби влада підійшла до цього нормально (до речі, люстрації медики не підлягають), то треба було б оголосити конкурс, сформувати конкурсну комісію, а не оцінювати професіоналізм силами комісії облради з комунальної власності.
Згаданою помилкою, безумовно, хтось повинен був скористатися. Цей жупел підхопила так звана «самооборона». Чому так звана? Тому що в Бершаді це формування, яке кілька тижнів стояло на площі, є нелегітимним. Тобто – неправомірним.
Посвідчення, яке я бачив в одного з членів «самооборони», підписане командиром обласної «самооборони». Такі посвідчення згідно із законом повинні підписуватися тільки однією особою в області. Це Володимир Слишинський – заступник Вінницького міського голови. Чому? Тому що керівництво міської та обласної «самооборони» дислокується в місті Вінниці, зареєстроване у Вінницькій міській раді. Всі інші посвідчення – «липа».
У Бершаді, наскільки мені відомо, «самооборону» нібито реєструвала районна рада.
Але райрада не є суб’єктом, який реєструє таке формування. Зараз перевіряється правомірність такої реєстрації. Тобто присутність даних осіб на площі є вельми сумнівною. Тим більше сумнівною є їхня дислокація в державній будівлі райдержадміністрації. На яких підставах?
Чому на зібранні в приміщенні РДА вони виступали з погрозами, шантажем? Чому в Бершаді, яка розміщена мінімально на відстані 850 км від того місця, де вирішується доля України, існує самооборона? Від кого? І проти кого?
Ми вже бачили, що сьогодні штучно створюється проти - стояння на тлі: «за» і «проти» Залецького». Так само і щодо інших.
Ще одна деталь. Під час віче позаминулої неділі деякі «самооборонівці» були одягнуті у бронежилети. Від кого вони захищаються? А тим часом такі бронежилети, незалежно від ступеня їхньої захищеності, потрібні нашим хлопцям на Сході.
– На своєму виступі на сесії райради Ви досить гостро ставили питання щодо «самооборони»…
– Як платник податків, громадянин України, я хочу знати, хто диригує цим дійством, на яких підставах вони займають кабінет у будівлі райдержадміністрації, за які кошти вони їздять у відрядження в Київ, за які кошти переїжд - жають з району в район? Хто фінансує цю організацію? До речі, порядок у галузі охорони здоров’я не входить до обов’язків «самооборони». Є дуже багато питань і по установчих документах та реєстрації.
А як зрозуміти їхні дії по виявленню зловживань у користуванні землями сільськогосподарського призначення та водним фондом району?
Було створено навіть відповідну групу. Хто дав їм таке право? А вимога опублікувати у пресі декларації про доходи за останні десять років? Якщо ваша газета буде виходити щоденно, то друкуватимете це років два.
До речі, хочу підкреслити, що не є прибічником медичної реформи, про що відкрито заявляв на колегіях управління охорони здоров’я, навіть у ті часи, коли всі язики заховали і «самооборони» ще не було.
У Бершаді зараз є три рівні охорони здоров’я. Первина медико-санітарна, окружна лікарня інтенсивного лікування, швидка допомога. Залецький відповідає тільки за другий рівень. Він також ніякого стосунку не має до охорони здоров’я Теплика, Тростянця, Чечельника, інших районів. Він відповідає тільки за Бершадську ОЛІЛ.
Іще один момент. У чому найбільша заслуга Залецького? Уявіть собі, що сьогодні хтось із Голдашівки, Михайлівки повинен везти хворих у Ладижин або Гайсин чи відвідувати там. І їхати по наших дорогах, яких нема, а лише напрямки. З нашими статками, транспортним сполученням... Про це так звана «самооборона» думає»? Ні.
На фоні цього, думаю, що передчасною є й адміністративна реформа. Тепер будуть виходити з того, де є окружна лікарня, тобто Бершадь не втратить свій статус.
– Вам закидали, що Ви відійшли від народу і захищаєте владу…
– Я захищаю людей і закон. Чи добрий він, чи поганий.
Ті, хто каже про мій відхід від народу, хай пригадає, як я підняв питання про трагічну смерть хлопця з Тростянця, льотчика в Теплицькому районі, з приводу неправомірних дій міліції в Чечельнику і т.д. Справи дійшли до суду, є вироки. Це було зроблено ще при режимі Януковича. І нині у мене є подібні справи. Я захищаю людей з точки зору закону, а не з точки зору «я хочу».
– Який Ви бачите вихід із кризи?
– «Самооборонівці» позиціонують себе як представники народу. Коли запитали «самооборонівців», кого вони представляють, вони сказали, що їх обирали на майданах. Я не можу сказати, що був на всіх майданах, хоч перший майдан ще 1 грудня 2013 року був організований у певній мірі з моєї ініціативи. Якщо в Бершадському районі населення складає трохи більше 60 тисяч осіб, то навіть коли брати найбільшу кількість учасників майдану – тисячу, то хіба це легітимне представництво? Бачу вихід в організації круглого стола, причому не у форматі шоу, а у форматі ділової співбесіди. Щоб це було так, то кожна громадська організація повинна мати квоту, скажімо три-п’ять осіб.
Так само, як і колективи. Це повинна бути конструктивна бесіда, без погроз. Є звинувачення – будь ласка, давайте доказ. Нема доказів – нема звинувачень. Якщо пропонують поміняти одного на іншого, повинні надати переконливі докази того, що ця людина може займати посаду.
А не так, що «у нас є свій претендент». Підхід «хороший хлопець чи дівчина» доречний лише за столом.
Друге. Депутати районної та міської рад повинні ініціювати позачергові, навіть спільні сесії, де будуть прийняті рішення, які припинять безлад у Бершаді.
Наш район і громада не потребують ні захисту, ні масовок з боку сусідніх районів чи когось іншого. Не повинно бути так: «Ти мене підтримуєш, значить, ти наш, не підтримуєш, не наш».
У Бершаді був спокій, сподіваюсь, що він буде. Треба тільки мати клепку в голові. А доля України сьогодні вирішується на Сході. І ми не повинні бути байдужими в цій ситуації.
Вів розмову Федір ШЕВЧУК.
Від редакції. Дотримуючись принципу плюралізму, ми готові надати газетну площу і представникам місцевої «самооборони», яких закликаємо об’єктивно та аргументовано оцінити звинувачення на свою адресу і дати чіткі відповіді на запитання, які прозвучали в ході цього інтерв’ю.
До редакції газети надійшов лист від читачів вул. Свердлова м. Бершаді, в якому йдеться про нібито неправомірні дії представників «самооборони» у ніч з 13 на 14 липня. Факти, викладені в листі, перевіряються.