Fridge magnet wooden gears

Де легше вижити – у місті чи в селі?

  • Подобається0Не подобається
  • 15 Червня 2011, 09:00


Після публікації серії матеріалів під рубрикою «Стратегія виживання» на які, як правило, не бракувало відгуків, читачі районки спонукали підготувати ще один на дану тему під ось таким заголовком. Адже деякі сільські жителі переконували, що жити легше все-таки у містах. Ті, хто проживає у місті, наполягали, що вижити легше в цей час у селі.

Подивіться, як заросли бур’янами дачі-ділянки біля дороги з райцентру до Війтівки

Забігаючи вперед варто відзначити: у автора цих рядків теж власний погляд на дану проблему. Серед різних верств населення, виявляється, вони теж різні. Хоч у кінцевому підсумку всі зводяться до одного, як в отій відомій поговірці – без труда не витягнеш рибку із... Бо це так, де б не довелося трудитися, докладати рук, сумління.

Якщо міркувати логічно, переконував один із читачів, а не йти на поводу у радіо і телебачення, які не завжди приділяють увагу вихованню працею, то відповідь на це запитання, здавалося б, проста: у який бік спостерігається тенденція міграції населення, там і повинно бути легше. Сільські читачі часто мотивують це тим, що у містах все-таки легше знайти хоч якийсь заробіток, а от у селах це вдається набагато важче. За що в такому випадку залишається жити, допомагати дітям здобувати освіту тощо? Міські ж, навпаки, переконують, що легше вижити в селі, де і город власний, і продукти харчування вирощені на ньому, у всіх щось є про запас. Нехай би спробував хтось із сільських жителів вижити в місті, залишившись без роботи і заробітної плати, проживаючи у квартирі, коли ще й за послуги плату вимагають в 600-700 грн. Тож невже і справді в нас вже куди не кинь, то всюди клин?

Нехай би спробував хто із міста перейти на проживання в село, стверджує інший читач, тоді дізнався б, скільки насправді коштує пляшка молока. Бо звідкіля їм знати, що машина сіна обходиться до тисячі гривень, якщо найняти косарку, щоб його накосити, людей і транспорт, щоб його висушити, навантажити і привезти. І це у сприятливий на корми рік. Солідну суму треба віддати і за жом. Щоб відшкодувати ці затрати – потрібно продати заготовачам, за теперішніми цінами, до півтонни молока, яке потрібно ще надоїти. А одним тільки сіном, утримуючи худобу, не обійтися. Уявіть тільки скільки коштують концентрати.

З чого все це платити, коли молоко продавати селянин змушений за безцінь, за кілограм живої ваги свинини заготовачі платять теж лише по 10-11 гривень, хоч виробництво її обходиться набагато дорожче.

Є і такі серед читачів, які запевняють, що при пропорційно-адекватній між містом і селом заробітній платі, яка б становила хоча б 2-2,5 тисячі гривень у місяць, з сіл ніхто нікуди і ніколи б не виїжджав.

Їдуть лише у пошуках кращих заробітків.

Так, ще донедавна чи не на першому плані у сільських жителів були нібито кращі, як у селах, умови проживання у містах. На сьогодні ж вже й чимало наших сіл наближаються у цьому плані до міст. Водопроводом безпосередньо в хатах, гарячою водою з бойлерів, іншими зручностями у селах тепер вже нікого не здивуєш.

Майже піврайону газифіковано і проживати в холодну пору року в таких будинках навіть комфортніше, ніж у райцентрі.

Тож щоб люди залишалися в селах, вважають наші читачі, потрібно зовсім небагато – врегулювати якимось чином їх заробітки порівняно з тими, які має працююче міське населення. На жаль, коли саме це має бути зроблено, як і забезпечено всіх роботою – невідомо. Дві-три корови в обійсті при теперішніх закупівельних цінах на тваринницьку продукцію – це лише тимчасовий вихід з ситуації, а не норма, і далі так довго не повинно бути.

Набагато було б краще, якби робота і відповідна матеріальна за неї зацікавленість були і в селах.

Щодо економічної ситуації у нашій державі, як і закупівельних цін на молоко, то читачі висловлюють думку, що якби власники корів були згуртованішими і хоча б на якийсь місяць залишили ринки без молокопродукції, їхню працю оцінили б враз, і не доводилося б тоді вести мову ні про яке виживання. Досить вже, кажуть, виїжджати на селянинові.

Так, в селі дійсно легше вижити, ніж у місті, погоджується більшість, але для цього доводиться більше трудитися, ніж у містах, що не всі помічають. І ця праця не завжди належним чином ціниться. Але не запрягши коня у віз, казали колись у народі, не мали б на чому їхати. Тобто, як ні за що не братися, нічого не починати – годі й очікувати якихось змін. От і доводиться вести мову про виживання.

Споконвіку, підказують читачі, так було і буде завжди, бо скільки хто чого везе – стільки й «гризе». Тобто скільки зробив, заробив, стільки й будеш мати. Звичайно, невраховуючи тих, хто має можливість вкрасти чи нажитися здирництвом на доходному місці.

Власний погляд на дану проблему і в одного з ветеранівчитачів, які завжди відзначалися загостреним відчуттям до справедливості, до того, що навколо них відбувається.
Хто трудиться, а не ледарює, не хитрує, той, на їхню думку, виживе і в місті, і в селі. Тільки б мати здоров’я, не хворіти. Такі, як правило, про якесь там виживання і мову не ведуть. Хоч у селах, на їхню думку, вижити все-таки легше, особливо, коли в сім’ї є хоча б один-два пенсіонери з їхніми пенсіями-готівками. Але, на думку людей похилого віку, для того, щоб людина полюбила землю, працю біля неї, привчати до цього її потрібно змалку. І наводять приклад.

Хіба у містах рідкість, коли взявши земельну ділянку із самими благородними намірами та чи інша сім’я насправді не може як слід працювати, щоб щось з неї мати. І хоче, але не знає з якого боку, як кажуть, до неї підійти, з чого розпочати. Подивіться, як заросли бур’янами дачі-ділянки біля дороги з райцентру до Війтівки. Таким горе-дачникам залишається тільки дивуватися, як іноді хтось із пенсіонерів запросто дає на ній раду.

Проблема виживання, вважає дехто з читачів, гостро постала відтоді, як перестали навчати молодь елементарному – трудитися. Тому серед багатьох з неї тепер навіть розмови не такі, якими вони були колись. Тільки-но і чути, як не про «бакси» і «бабло», то про круті тачки, «мобіли», комп’ютери з наворотами і чомусь жодного натяку на те, як їх заробити. Де вже там казати, щоб такі виростили хоча б для самих себе ту ж картоплю чи овочі. От і постає перед багатьма такими проблема, як вижити. Хіба на сьогодні секрет, зауважують читачі, що чимало хто так і продовжує чекати, коли їм подадуть яєчко на тарілочці та ще й обібране. А якщо не подають, то кого тільки не звинувачують – і президента, і державу, і місцеву владу. Якщо так піде й далі, то можна дожитися до того, що не тільки курей, які несуть ті яйця, а навіть півня почнем звинувачувати у власних невдачах. Хоч насправді потрібно розуміти, що оту курку теж повинен хтось виростити – чи в місті, чи в селі.

Так, працювати біля землі чи на фермі важко. А хіба на якомусь з підприємств чи на будівництві легше? Різниця лише в тому, що на підприємствах одразу ж платять гроші, а тим, хто трудиться в селі, особливо на обійсті, іноді доводиться чекати, поки буде вирощено продукцію, поки її буде реалізовано.

То де ж все-таки легше вижити – у місті чи в селі – запитання залишається відкритим. Бо коли б можна було на нього відразу ж дати відповідь, то проблем з виживанням у нас, можливо, взагалі не виникало б. А поки що виживаємо, хто як може. До яких пір?

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Обласний семінар директорів районних БК</b><br />10-11 березня 2009 року на базі Бершадського районного будинку культури відбувся обласний семінар директорів районних...
28 фото   
<b>Фестиваль родинної пісні "Мамина піч 2012"</b><br />Щойно закінчився черговий фестиваль родинної пісні &quot;Мамина піч&quot; в с. Канава Тиврівського р-ну. Дуже...
2 фото   
<b>До Дня працівників торгівлі: «Покупці нам довіряють...»</b><br />Дефіциту в торговельних закладах у Бершаді, звичайно, немає. За останні роки побудувалося і відкрилося чимало...
8 фото   
<b>Діти нашого району оздоровляються в сонячній Іспанії</b><br />1. Фотография сделана была на празднике, который был организован для ознакомления с украинской кухней и немного...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Поташня
Шиндир Олександр Васильович (1914) 1914 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Ростовським РВК. Капітан. Загинув 00.07.41.

З історії Бершаді
Соціалістична перебудова сільського господарства тривала. Крім раніше створених кооперативних об'єднань селян, у березні 1928 року виникає ТСОЗ «Геть злидні». З метою зміцнення невеликих господарств, кращого використання знарядь виробництва в районі створили чотири кущові об'єднання колективів, з машинно-хінними станціями у кожному. В самій Бершаді колективи об'єдналися в кущ у складі трьох... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Де легше вижити – у місті чи в селі? - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення