– Дванадцятого червня у М’якоході за три години випало 110 міліметрів опадів – за сорок років такого не пам’ятаю, – коментує ситуацію голова правління ТОВ «Удич» М.І. Бас. – А за кілька днів до цього був сильний дощ з градом і теж випало 70 мм опадів. В результаті, за попередніми даними, більше ста гектарів сої побито, пошкоджено й близько ста гектарів найкращої кукурудзи, яку рано посіяли на ділянці в двісті гектарів.
Того ж дня, коли сталася ця ситуація, тут на місці побувала й начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації О.В. Гаврилюк. Господарники разом із спеціалістами управління оформлятимуть необхідні документи. Вони сподіваються хоч на якусь компенсацію завданих збитків. На жаль, посіви кукурудзи та сої в цьому господарстві нинішнього року не застраховані – застраховані лише посіви озимої пшениці.
М’якохідський сільський голова В.Д. Соловей уточнив: село розташоване на схилах, тож сильний дощ завдав шкоди не лише місцевому господарству, а й односельчанам. Вийшла з берегів невелика річка Удич, прорвало греблю, вода позаливала городи, сараї, погреби – всього близько сотні дворів постраждали від негоди.
– А що робилося на шосейній дорозі – то це страхіття, – каже Володимир Дмитрович.
– Вода котила згори камінці.
Так це центральна дорога обласного значення, а що вже казати про комунальні дороги.
До розмови підключився місцевий житель П.І. Кабак, який із знанням справи порекомендував: – Дорогу треба асфальтувати. Водії автобусів не хочуть їхати. Хіба це дорога? Це такий собі шлях.
Варто зазначити: про асфальтування цієї ділянки дороги (шість кілометрів), яка з’єднує Теплицький і Бершадський райони, є важливим напрямком дорожнього руху на Вінницю та Київ, говорилося не раз. Адже щороку після зими сніг тане і розмиває дорогу. Керівник ТОВ «Удич» М.І. Бас мову вів про асфальтування вже навіть не шести кілометрів, а хоча б ділянки дороги з цією горою, та про встановлення лотків, тоді і проблем було б менше. Враховуючи те, що це надзвичайна ситуація, стихійне явище, мешканці громади сподіваються на допомогу і з області.
З цим цілком погоджується і голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур, який теж побував у М’якоході і побачив наслідки сильних опадів як у селі, так і на полях. Однак на будівництво та ремонт доріг райавтодору на даний час надійшло менше 10% запланованої кількості коштів. Тому поки що доводиться розраховувати в основному на власні сили.
Тим часом дев’ять робітників Красносільської дорожньої дільниці під керівництвом майстра А.І. Трача вели відновлювальні роботи на дорозі в центрі М’якоходу. Проливні дощі розмили проїжджу частину – щонайменше триста метрів дороги. Потрібно не лише відновити шосейне покриття, а й впорядкувати обочини. Грейдер їх розчищав, а навантажувач вивозив нанесений грунт з проїжджої частини біля мосту. Лише для того, щоб ліквідувати наслідки сильного дощу, дорожникам потрібно кілька днів.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ